V New Yorku mal pred 90 rokmi premiéru film Mickey kormidelníkom

TASR, 18. novembra 2018 7:03

V epizóde sprevádzanej hudbou zabávala detské publikum postavička Myšiaka Mickeyho, ktorá si neskôr vydobyla celosvetovú slávu.

New York/Bratislava 18. novembra (TASR) - Pred 90 rokmi sa dostal do amerických kín čierno-biely zvukový film Mickey kormidelníkom (Steamboat Willie) režiséra Walta Disneyho. Snímka mala premiéru 18. novembra 1928 v New Yorku. V epizóde sprevádzanej hudbou zabávala detské publikum postavička Myšiaka Mickeyho, ktorá si neskôr vydobyla celosvetovú slávu.
Mickey Mouse Foto: TASR

Walt Disney, americký výtvarník a výrobca kreslených filmov, nakreslil v roku 1928 počas cesty vlakom postavičku myšky. Nazval ju Mortimer Mouse, ale toto meno sa nepáčilo jeho manželke, tak ho zmenil na Mickey. Mickey Mouse dostal príležitosť v krátkom filme Steamboat Willie, ešte predtým po prvýkrát vystúpil v epizóde s názvom Plane Crazy. Tú uviedli v americkom Hollywoode v máji 1928 ako testovaciu ukážku.

Na premiére filmu v New Yorku sedel Walt Disney medzi obecenstvom a pozoroval, na ktorých častiach filmu sa diváci smejú, aby to mohol využiť v ďalších filmoch. Mickey Mouse vo filme pracuje na parníku s kapitánom kocúrom. Na jednej zastávke nakladá v prístave Clarabelle Cow (kravičku) a už počas plavby z brehu aj Minnie Mouse (myšku), ktorá prišla do prístavu neskoro. Koza zožerie myške noty a gitaru a potom na parníku začne hrať orchester, do ktorého invenčný Mickey Mouse zapojí papagája, hrnce, kravičku aj prasiatka. Koncert ukončí kapitán, ktorý pošle Mickey Mousea čistiť zemiaky.

Čierno-biela Disneyovka s postavou Mickeyho Mousa bola začiatkom celej slávnej série. Samotný animovaný film bol plný úsmevných nápadov a zobrazoval neposedného Mickeyho pískajúceho a muzicírujúceho v priebehu plavby po rieke namiesto práce na lodi.

V tejto epizóde mal Mickey Mouse ešte čierne ruky. O rok neskôr sa pristúpilo k zmene. Mickey začal používať biele rukavice. Tento krok si vyžiadala technika. Film bol čierno-biely a niektoré gestá rukami nebolo na tmavom pozadí vidieť.

Hlavným princípom animácie Disneyho grotesiek bola tzv. "gumová animácia", niekedy tiež nazývaná O-animácia. Všetky tvary kreslených postavičiek boli zaoblené do krúžkov a oválov, rovnako ako ich pohyby, takže akcie pôsobili pružne, "gumovo". Humornej povahe grotesiek a ich gagov to vyhovovalo a uľahčovalo to prácu animátorov. Disneyho ale neskôr často kritizovali za to, že neústupne trval na tomto výtvarnom klišé, čo bránilo jeho výtvarníkom v tvorivom raste a experimentovaní.

Mickey Mouse prvýkrát prehovoril v roku 1929. Prvé slová, ktoré povedal, boli Hot dogs, hot dogs vo filme The Karnival Kid a jeho hlas patril autorovi kreslenej postavičky Waltovi Disneymu. V rokoch 1928 až 1995 vzniklo s Mickey Mouseom 120 filmov. V tomto období však bola aj 30-ročná pauza (1953–1983).

Mickey bol prvou kreslenou postavou, ktorá má svoju hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy. Dostal ju k svojim 50. narodeninám v roku 1978. Nachádza sa vedľa Disneyho hviezdy.

Americký zábavný koncern Walt Disney, ktorý sa stal veľkým a slávnym práve vďaka filmom o Mickey Mousovi, sa v roku 2006 rozhodol svoje kreslené filmy v ďalších rokoch vyrábať pomalšie a s menším počtom ľudí. V štúdiách trikových filmov zrušil 20 percent pracovných miest, uviedli informované zdroje zo spoločnosti. O prácu tak prišlo 160 z celkového počtu 800 miest vo firemnej oblasti v južnej Kalifornii v USA.
Téma TASR