Pred 80 rokmi v Nemecku začali protižidovské pogromy - Krištáľová noc

TASR, 9. novembra 2018 7:35

Podnetom na pogromy sa stala vražda nacistického diplomata v Paríži Ernsta vom Ratha.

Berlín 9. novembra (TASR) - V noci z 9. na 10. novembra 1938 ríšsky minister pre ľudovú osvetu a propagandu Nemecka Joseph Goebbels na schôdzi nacistických pohlavárov v Mníchove oznámil, že protižidovské odvetné výtržnosti sa začali. Pred 80 rokmi sa uskutočnili na území Nemecka, Rakúska a časti Československa.
Na snímke pamätník obetí Krištáľovej noci s nápisom Spomíname - Nikdy nezabudneme na židovskom cintoríne vo východonemeckom meste Rostock Foto: TASR

Podnetom na pogromy sa stala vražda nacistického diplomata v Paríži Ernsta vom Ratha, ktorého 9. novembra 1938 zastrelil 17-ročný poľský Žid Herschel Grynszpan. Masový protižidovský pogrom dostal názov Krištáľová noc, v nemčine (Reichs-)Kristallnacht. Tieto udalosti si ľudia na svete pripomínajú ako Medzinárodný deň boja proti fašizmu, rasizmu a antisemitizmu a pripadá na 9. novembra.

V dôsledku Krištáľovej noci prišlo o život 96 Židov, stovky ďalších utrpeli zranenia, vyše 1000 synagóg zhorelo, okolo 7500 židovských obchodov bolo zničených, poškodené boli cintoríny i školy a 30.000 Židov bolo zatknutých a poslaných do koncentračných táborov, uviedla Židovská virtuálna knižnica.

Vražda diplomata Ernsta vom Ratha bola pritom omylom: 17-ročný Grynszpan, ktorý žil od roku 1936 v Paríži, chcel podľa neskorších vlastných vyjadrení pôvodne zabiť ríšskeho veľvyslanca.

Motívom pre Grynszpanov čin bola októbrová deportácia asi 15.000 poľských Židov z Nemecka, medzi ktorými bola aj jeho rodina. Vražda sa stala zámienkou na ďalšie protižidovské akcie v Nemecku. Ríšsky kancelár Adolf Hitler rozhodol, že pokiaľ sa výtržnosti proti Židom budú šíriť, nemajú sa proti nim podnikať žiadne kroky. Nacisti to pochopili tak, že sa majú stať ich organizátormi, a nasledovala Krištáľová noc, uviedol portál Občianskeho združenia Edah.

Nacistické vedenie tvrdilo, že pogrom nebol nijako zorganizovaný - samotní Židia údajne vyvolali spravodlivý hnev ľudu -, a využilo sa to na ďalšie protižidovské opatrenia, konštatoval webový server holokaust.cz. Židia dostali príkaz odstrániť spôsobené škody a uviesť ulice do pôvodného stavu, spresnil portál.

Na porade 12. novembra, ktorej predsedal blízky spolupracovník Adolfa Hitlera, zakladateľ nacistickej tajnej polície Gestapo a člen Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP) Hermann Göring, nemeckí Židia dostali pokutu v sume jednej miliardy mariek. Nacisti využili Krištáľovú noc na urýchlenú nútenú arizáciu židovského majetku.

V noci z 9. na 10. novembra 1938 ríšsky minister pre ľudovú osvetu a propagandu Nemecka Joseph Goebbels na schôdzi nacistických pohlavárov v Mníchove oznámil, že protižidovské odvetné výtržnosti sa začali. Pred 80 rokmi sa uskutočnili na území Nemecka, Rakúska a časti Československa. Podnetom na pogromy sa stala vražda nacistického diplomata v Paríži Ernsta vom Ratha, ktorého 9. novembra 1938 zastrelil 17-ročný poľský Žid Herschel Grynszpan. Masový protižidovský pogrom dostal názov Krištáľová noc, v nemčine (Reichs-)Kristallnacht. Tieto udalosti si ľudia na svete pripomínajú ako Medzinárodný deň boja proti fašizmu, rasizmu a antisemitizmu a pripadá na 9. novembra. dôsledku Krištáľovej noci prišlo o život 96 Židov, stovky ďalších utrpeli zranenia, vyše 1000 synagóg zhorelo, okolo 7500 židovských obchodov bolo zničených, poškodené boli cintoríny i školy a 30.000 Židov bolo zatknutých a poslaných do koncentračných táborov, uviedla Židovská virtuálna knižnica. Na archívnej snímke hasiči hasia najväčšiu židovskú synagógu v Berlíne počas Krištáľovej noci 9. novembra 1938. FOTO TASR/AP Foto: TASR/AP


Téma TASR