Pred 120 rokmi sa narodil maliar Zoltán Palugyay

TASR, 9. novembra 2018 7:14

V piatok 9. novembra uplynie 120 rokov od narodenia medzivojnového maliara.

Bodice/Bratislava 9. novembra (TASR) – Akademický maliar Zlotán Palugyay patril spolu s Jankom Alexym a Milošom Alexandrom Bazovským medzi priekopníkov novodobého slovenského výtvarného umenia. Umelca charakterizuje monumentálna symbolika, v ktorej sa odzrkadľuje vzťah k francúzskemu a nemeckému umeniu. V piatok 9. novembra uplynie 120 rokov od narodenia medzivojnového maliara.
Zoltán Palugyay Foto: Wikipedia

Zoltán Palugyay sa narodil 9. novembra 1898 v Bodiciach pri Liptovskom Mikuláši v rodine chudobného zemana. Odmalička ho fascinovali prírodné obrazy ako trblietanie rannej rosy, odraz slnka v potoku, či večerné zore nad obzorom. Všímal si aj ľudí zmorených ťažkou prácou.

Základy výtvarného umenia získal od rodinného priateľa Petra Júliusa Kerna. V roku 1916 uprostred vojnového pustošenia zmaturoval a hneď po skúškach ho odvelili na taliansky front. Ťažko sa vyrovnával so zážitkami z vojny, čo zanechalo stopy aj v jeho tvorbe. Po návrate z frontu sa prihlásil na Akadémiu výtvarných umení v Budapešti u profesora Ballu. Vytvoril sériu prác, ktoré sa stali najvýrečnejšou obžalobou vojnových hrôz.

Ako hosť vystavoval v roku 1919 na prvej povojnovej výstave budúceho Spolku slovenských umelcov v Liptovskom Mikuláši. V rokoch 1920-1921 si rozšíril svoje vzdelanie na Akadémii výtvarných umení v Krakove u profesora Jarockého. Od roku 1921 študoval striedavo v Nemecku (Berlín, Hamburg) a v Budapešti, navštívil maliarsku kolóniu v Peštianskej župe Gödölő. Ďalej sa vzdelával na súkromnej Škole výtvarného umenia Hansa Hofmanna v Mníchove, kde ho podporoval Alexander Kubínyi.

Dôkazom jeho psychologického hľadania sú obrazy: Muž v červenom, Modrý vták, Rybár na pobreží. Belasý vták sa stal jeho symbolom šťastia, ale aj večného hľadania zmyslu tvorby a života.

Maľoval aj obrazy s biblickou tematikou. Príkladom toho je séria prác Golgoty, v ktorých prinášal svedectvo o utrpení človeka i vieru v jeho oslobodenie. Zaujmú aj jeho krajinárske práce. Fascinovala ho i ľudová architektúra, ktorú zobrazil v dielach Chalupy, Leštiny I a II., Chalúpky.

Umelca ovplyvnil pobyt vo Francúzsku, Nemecku a Švajčiarsku. Po návrate z Paríža namaľoval niekoľko výtvarných skvostov ako Most cez Seinu, Paríž, Pri Seine, Eiffelova veža.

Neskôr spolupracoval a spoločne vystavoval s Milošom Alexandrom Bazovským a Jankom Alexym. Aktívne sa podieľal na začiatkoch činnosti Alexyho maliarskej kolónie v Piešťanoch.

Akademický maliar Zoltán Palugyay tragicky zahynul 18. septembra 1935 pod Ďumbierom v Nízkych Tatrách. 

V septembri 2018 mu odhalili pri Chate Milana Rastislava Štefánika pamätnú tabuľu v blízkosti miesta, kde pred 83 rokmi tragicky zahynul. Vizuál a model pamätnej tabule vypracoval Karol Ličko.

Téma TASR