Jozef má vyrovnanú povahu

TASR, 19. marca 2019 5:51

Jozefovia, ktorí majú meniny 19. marca, odmalička vedia presne, čo chcú.

Foto: TASR


Bratislava 19. marca (TASR) - Mužské meno Jozef má hebrejský pôvod a význam mena je "Boh pridá, rozhojní". Nositeľov tohto na Slovensku skôr v minulosti zaužívaného mena, ktoré sa prevažne dedí, oslovujeme aj Jožko, Jožino, Jojo, Dodo.

Jozefovia, ktorí majú meniny 19. marca, odmalička vedia presne, čo chcú. Sú obdarení pozoruhodnými danosťami. Dokážu sa dobre ovládať, majú vyrovnanú povahu a podľa toho, čo hovoria a akým spôsobom žijú, máme dojem, že sú nositeľmi nejakého posolstva ako ich totemové zviera hrdlička. Ľuďom, ktorí sú im blízki, neustále prejavujú svoju náklonnosť a lásku.

Ovplyvňuje ich planéta Jupiter. Obľúbené farby týchto mužov sú modrá a žltá. Ochranné rastliny žihľava, šalvia, kamene ametyst, smaragd a granát.

Jozefovia by sa mali vyhýbať rizikovým situáciám a viac odpočívať.

Podľa Historického kalendára na 19. marca sa v roku 1817 v Beckove narodil evanjelický kňaz, organizátor slovenského národného hnutia, vydavateľ Slovenských pohľadov, spoluzakladateľ Tatrína, historik, publicista, básnik a spisovateľ JOZEF MILOSLAV HURBAN, vodca SNR v revolučných rokoch 1848-1849 a jeden z otcov modernej slovenčiny. Aj insitný maliar a rezbár JOZEF KEMKO (1887-1960), ktorého práce sú zastúpené v zbierkach Historického ústavu SNM, SNG v Bratislave a Etnografického ústavu SNM v Martine, sa narodil na JOZEFA v Heľpe. V roku 1948 v ten istý deň a mesiac sa v Žiline narodil maliar, sochár a umelecký keramikár JOZEF HAŠČÍK.

SVÄTÝ JOZEF, ženích Panny Márie a pestún Pána Ježiša, pochádzal z kráľovského rodu, bol potomkom kráľa Dávida. Narodil sa v Betleheme, neskôr sa presťahoval do Nazareta, pravdepodobne z dôvodu práce, bol tesárom. O sv. JOZEFOVI vieme pomerne málo. Jeho sviatok pripadá práve na 19. marca.

Ďalej cirkevný hodnostár, náboženský spisovateľ, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál JOZEF TOMKO, aj zosnulý filmový, divadelný a televízny herec, vášnivý rybár a autor kníh JOZEF KRONER (1924-1998), redaktor, nakladateľ, publicista, prozaik, autor kníh pre mládež, tajomník neskôr správca Matice slovenskej JOZEF CÍGER HRONSKÝ (1896-1960), vynálezca a maliar, ktorý sa venoval aj rádiotelegrafii JOZEF MURGAŠ (1864-1929), ale aj meteorológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave JOZEF IĽKO či zosnulý futbalista, tréner JOZEF ADAMEC (1942-2018), legendárny hokejový útočník JOZEF GOLONKA, či zosnulý džezový hráč na bicích nástrojoch JOZEF DODO ŠOŠOKA (1943-2008) - nielen títo, ale aj všetci JOZEFOVIA majú sviatok 19. marca.

Zo školských lavíc si pravdepodobne mnohí Slováci pamätajú aj názov románu JOZEFA CÍGERA HRONSKÉHO JOZEF MAK. Románová postava JOZEF MAK sa stala synonymom pre pomenovanie obyčajného človeka, človeka milión.

Téma TASR