Andy Warhol - americký Rusín

Anna Lažová, 21. januára 2019 10:17

17.1.2019 sa na Spojenej škole vo Svidníku uskutočnil vedomostný kvíz venovaný výstrednému umelcovi Andymu Warholovi. Kvíz sa uskutočnil pod záštitou Jaroslava Fecuša, predsedu MO ROS vo Svidníku.

Andy Warhol - americký Rusín Foto: Mgr. Anna Lažová


Svidník 21. januára (SkolskyServis.sk) - Andy Warhol sa narodil sa 6. augusta 1928 v Pittsburghu v USA rusínskym prisťahovalcom Júlii a Andrejovi z obce Miková na východe Slovenska. Bol Američan, ale i Rusín. Hoci Andy Warhol nemal možnosť vrátiť sa do kraja svojich rodičov, bol stále prítomný v jeho živote. Keď sa so svojou mamou Júliou rozprával rusínskym jazykom, pretože skromná a chudobná prisťahovalkyňa sa vo veľkom svete nikdy nenaučila dobre po anglicky, alebo keď zhromažďoval vo svojom newyorskom byte haraburdy v duchu dávnej rusínskej tradície, nikdy nevyhodil z domu ani hrdzavý klinec. Nakoniec izba v jeho newyorskom byte preplnená škatuľami od Campbellových polievok ho vyniesla k miliónom. Bol zaradený medzi desať najlepšie zarábajúcich umelcov po smrti. S mamou žil v spoločnej domácnosti vyše dvadsať rokov, až do jej smrti, a mal s ňou veľmi blízky vzťah. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia vyrobil experimentálnu rockovú kapelu The Velvet Underground a založil časopis Interview. Zomrel 22. februára 1987. Dodnes zostáva kniežaťom symbolov banality.

Tieto informácie a mnohé ďalšie sa dozvedeli žiaci Spojenej školy vo Svidníku, keď sa na kvíz o Andym Warholovi pripravovali. Kvízu sa zúčastnili žiaci 7., 8. a 9. ročníka, preukázali v ňom vynikajúce vedomosti a aj preto si hravo poradili so všetkými 50 otázkami. Víťazmi teda boli všetci a ich odmenou bude návšteva moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktorú pripravuje Jaroslav Fecuš, predseda MO ROS vo Svidníku.

Andy Warhol - americký Rusín Foto: Mgr. Anna Lažová


Andy Warhol - americký Rusín Foto: Mgr. Anna Lažová

Téma TASR