Výstava 100 rokov s Amosom otvorí oslavy Univerzity Komenského

Školský servis, 20. marca 2019 11:21

Storočie fungovania najväčšej univerzity na Slovensku sa oslávi aj objavovaním historických faktov a zaujímavosti o Univerzite Komenského v Bratislave.

Bratislava 20. marca (SkolskyServis.sk) - Výstavu, ktorá cez kľúčovú otázku “Vedeli ste, že?” oboznámi návštevníkov s minulosťou univerzity, pripraví univerzitný archív.

V utorok, 26. marca, sa o 17:00 hod. uskutoční Slávnostné otvorenie výstavy formou obrazov doteraz nie veľmi známych informácii o univerzite. Nové fakty a skutočnosti budú návštevníci odhaľovať v historickej budove UK na Šafárikovom námestí. Tá pritom vôbec nemala slúžiť na vzdelávanie. Pôvodne to mal byť obilný palác, kde by sa skladovalo a obchodovalo obilie. To však nie je všetko, čo sa môžete počas výstavy 100 rokov s Amosom dozvedieť.

Vedeli ste, že?

Prvým rektorom UK bol iniciátor hlavnej myšlienky vzniku univerzity a jej spoluzakladateľ prof. MUDr. Kristian Hynek. Okrem funkcie rektora bol aj profesorom patológie a vnútorných chorôb pre Lekársku fakultu. Bol autorom viac než 150 vedeckých štúdií a získal titul čestný doktorát medicíny.
Prvé odovzdanie titulov Doctor honoris causa (Dr. h. c.) prebehlo bez slávnostného obradu a to dokonca v nedeľu.

Univerzita Komenského bola viackrát premenovaná

Jej prvý názov bol Československá štátna univerzita v Bratislave. Neskôr to bola Slovenská univerzita v Bratislave. Svoje terajšie meno nosí od 15. novembra 1954.
Ak vám táto malá ochutnávka nestačila, príďte sa 26. marca dozvedieť viac na Výstavu 100 rokov s Amosom, kde je vstup voľný.

Foto: Univerzita Komenského


Foto: Univerzita Komenského


Foto: Univerzita Komenského


Foto: Univerzita Komenského


Foto: Univerzita Komenského


Foto: Univerzita Komenského


www.amosfest.sk


Téma TASR