Výstavu Trenčianskej univerzity Čaro textilu otvorili vo Varšave

Lucia Pušicová, 22. marca 2019 8:35

Moderné vyjadrenie, inovácie a originálna tvorivosť študentov dizajnu bola základom jedinečnej výstavy študentských prác.

Výstavu Trenčianskej univerzity Čaro textilu otvorili vo Varšave Foto: Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka


Trenčín 22. marca (SkolskyServis.sk) - Študenti a vyučujúci Oddelenia priemyselného dizajnu, študijného programu textilná technológia a návrhárstvo Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne pripravili v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Varšave Vernisáž projektov mladých dizajnérov z Fakulty priemyselných technológií v Púchove Čaro textilu, ktorá sa konala v dňoch 7. – 8. marca 2019 vo Varšave. Samotná výstava prác bude prístupná pre verejnosť až do konca marca 2019.

Moderné vyjadrenie, inovácie a originálna tvorivosť študentov dizajnu bola základom jedinečnej výstavy študentských prác. V koncepcii sa prejavila rôznorodosť a pestrosť spracovania zadaní, kde sa prelínali odkazy na naše kultúrne dedičstvo s aktuálnymi témami a módnymi trendmi.
Okrem módnej prehliadky sviežich, extravagantných, ale aj elegantných modelov, ktoré predviedli naše študentky, bola na vernisáži vytvorená aj výstava odevných a interiérových doplnkov, šperkov, textilných obrazov, fotografií, návrhov dezénov či samotných modelov. Všetky práce študentov sú dôkazom toho, že kreativita nie je mýtus, ale že tvorba v symbióze s vlastnou fantáziou sa dá premeniť do nových prvotriednych produktov.

Fakulta priemyselných technológií v Púchove je preto výnimočná priamou väzbou na priemyselnú prax. Študentov v rámci študijného programu textilná technológia a návrhárstvo však orientuje nielen na estetickú stránku, ale získavajú počas štúdia aj vedomosti z priemyselných, gumárenských, textilných a sklárskych technológií v spojitosti s návrhom dizajnu finálneho výrobku a tiež informácie k hodnoteniu vlastností textílií, ich štruktúry a navrhovania materiálov. Môžu teda nájsť uplatnenie ako návrhári v konštrukčných kanceláriách, výskumníci v textilných a materiálových laboratóriách, ale aj dizajnéri v praxi vo všetkých sférach textilného a priemyselného dizajnu, ako i v oblasti základných technológií, návrhárstva, vývoja a výskumu.

Rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik, ktorý sa spolu s dekankou Fakulty priemyselných technológií Darinou Ondrušovou osobne zúčastnili vernisáže, ocenil tvorivosť našich študentov a s hrdosťou uvádza, že univerzita a fakulta podporuje talenty a snaží sa vytvárať podmienky pre rozvíjanie kreativity mladých ľudí, ktorí majú tie najvyššie ambície. Teší he, že šikovní študenti Oddelenia priemyselného dizajnu, vnímajú štúdium ako tvorbu a umenie a sú schopní vytvoriť nielen estetické, ale aj funkčné diela.


Téma TASR