Študenti úspešne reprezentovali Fakultu zdravotníctva KU

Mária Lehotská, 22. marca 2018 8:37

Študenti Katedry urgentnej zdravotnej starostlivosti sa zúčastnili 8. ročníka súťaže záchranárov Poučme sa z minulosti - Lešť 2018.

Lešť 2018 - KU Ružomberok Foto: KU Ružomberok


Ružomberok 22. marca (SkolskyServis.sk) - V prvých dňoch, pod vedením Mgr. Dagmar Tomčányovej a ďalších členov OZ Salus Vitalis, absolvovali preškolenie z medicíny katastrof so zameraním na udalosti s hromadným postihnutím osôb (UHPO). Pokračovali konferenciou v Pliešovciach, na ktorej sa zúčastnilo 380 registrovaných účastníkov. Po odbornej konferencii nasledovala súťaž študentských a profesionálnych záchranárskych posádok. V nočnej etape súťaže museli zvládnuť tri simulované situácie: pád mosta v Kurimanoch, teroristický útok na nemocnicu a medzinárodné majstrovstvá v triedení ranených pri UHPO. V denných etapách zasahovali pri ďalších modelových situáciách - nehoda autobusu, napadnutie civilného konvoja teroristami, požiar v reštaurácii a súťažili tiež v behu cez prekážky a v streľbe, kde otestovali svoju fyzickú zdatnosť. Úlohy boli zamerané na pozície jednotlivých veliteľov pri zdravotníckom zásahu s hromadným postihnutím osôb – veliteľa zdravotníckeho zásahu, pozíciu triediča ranených, retriáže, veliteľa hniezda ranených a veliteľa zdravotníckeho odsunu.Fakultu zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku reprezentovali v kategórii študentov dvojčlenné posádky RZP a v kategórii profesionálov naši absolventi. Za 3. ročník študijného odboru urgentná zdravotná starostlivosť sa zúčastnili študenti Naďa Zápecová a Simona Vataščáková, Dominika Marková a Marek Ištok. Druhý ročník reprezentovali Veronika Kubicová a Lenka Gunišová, ktoré sa umiestnili na krásnom treťom mieste. Posádka Zápecová a Vataščáková skončila na šiestom mieste. Dominika Marková a Marek Ištok sa umiestnili na skvelom druhom mieste v kategórii študentských posádok a tiež sa stali víťazi medzinárodných majstrovstiev v triedení ranených. V súťaži posádok profesionálov (aj v absolútnom poradí) sa stala víťazkou naša absolventka Ivana Kubáňová, na druhom mieste sa umiestnila posádka našich ďalších absolventiek v zložení Frederika Litavcová a Beáta Kuchárová. Nepopulárna zemiaková medaila sa ušla tiež absolventom FZ KU Patrícii Nadzamovej a Gabrielovi Kolekovi. Všetkým ďakujeme za reprezentovanie a šírenie dobrého mena Fakulty zdravotníctva KU v Ružomberku. Nie je ani tak dôležité víťaziť ako zažiť Lešť na vlastnej koži, preto ďakujeme aj Viktórii Gréte Volkovej, Filipovi Žáčikovi, Jakubovi Beťkovi, Matúšovi Kováčovi za reprezentáciu a všetkým ktorí sa na podujatí podieľali organizačne.

Lešť 2018 - KU Ružomberok Foto: KU Ružomberok


Lešť 2018 - KU Ružomberok Foto: KU Ružomberok

Mária Lehotská (Katolícka univerzita v Ružomberku, Fakulta zdravotníctva)

Pôsobím na Katedre ošetrovateľstva FZ KU v Ružomberku ako odborný asistent. Píšem o dianí na FZ KU, predovšetkým o úspechoch študentov a zaujímavých odborných podujatiach.

Téma TASR