Pripravuje sa zbierka detských ľudových hier

Školský servis, 15. februára 2019 11:12

Zbierka ľudových hier, ktorú práve pripravujú, je už niekoľká v poradí. Táto bude ale špecifická.

Komárno 15. februára (Skolskyservis.sk) - Hľadali ste už niekedy zmysluplnú hru pre viacero detí? Aj v dobe internetu je to pomerne náročné. Keď aj niečo nájdete, je to ... no čudné ... určené vychovávateľkám či detským centrám. Pritom aj dnešní päťdesiatnici si určite spomínajú na množstvo hier, ktoré sa hrávali. Či už na „lúke“ medzi sídliskami alebo aj na lúke skutočnej.Pani učiteľka Evička Kerepecká z Komárna sa už niekoľko desaťročí zaoberá detským spevom. Osud ju žiaľ pripravil o dcérku a ako sama hovorí: „Aj keď sú to už roky, len keď sa sústredím na folklór a detskú pieseň, keď učím deti spievať, dokážem normálne žiť.“

Zbierka ľudových hier, ktorú práve pripravujú, je už niekoľká v poradí. Táto bude ale špecifická. V Komárne totiž pôsobí aj Folklórom inšpirovaný súbor Slovenskí rebeli a ešte známejší Dramaťák.
Slecna Loreline - Dramaťák Foto: TASR

Už pätnásť rokov pripravujú nevšedným spôsobom pôsobivé predstavenie. Ich autorom je Jozef Černek: „Zistil som, že niektoré hry, ktoré som písal a úspešne sme ich hrali, prebrali iné krúžky na Slovensku. Bol som tým poctený. Pamätám si, koľko sme sa my natrápili s hľadaním vhodného formátu. Neskôr sme pochopili, že najlepšie bude, ak si to sami napíšeme. Vytvorili sme aj hudbu a divákov naše dielko skutočne zaujalo. Tak sme si povedali, prečo to neposunúť?“ Napriek tomu, že vytvoriť podklady pre muzikály nebolo práve najlacnejšie, rozhodli sa podklady – teda nahrávky hudobných podkladov pre spevákov, poskytnúť zadarmo. „Ak si niekto kúpi knižku, kde budú naše scenáre a naozaj bude mať záujem pokračovať v našom diele, poskytneme mu to grátis. Veď sme to robili pre ľudí,“ vysvetľuje Černek.

Talafatky, Angelik Kopjak Foto:


Tak už v lete vyjde zaujímavá publikácia. Bude obsahovať zbierku detských hier z celého Slovenska, tak ako ich zaznamenala Eva Kerepecká a scenáre muzikálov či folklórnych komédií. Majitelia knižiek si k nim budú môcť stiahnuť zadarmo aj hudobné podklady.

Foto:


Projekt zastrešuje OZ Dramaťák a Slovenskí rebeli.

Jana Pipíšková
OZ Dramatak a Rebeli

Téma TASR