V pondelok štartuje Týždeň vedy a techniky, ponúkne viac ako 400 akcií

TASR, 4. novembra 2018 9:50

Verejnosť bude môcť objavovať vedu počas viac ako 400 popularizačných podujatí po celom Slovensku.

Bratislava 4. októbra (TASR) – Týždeň vedy a techniky na Slovensku odštartuje v pondelok (5.11.) svoj 15. ročník a potrvá až do nedele 11. novembra. Verejnosť bude môcť objavovať vedu počas viac ako 400 popularizačných podujatí po celom Slovensku, ako sú napríklad prednášky, festivaly, workshopy či súťaže. TASR o tom informovali z Centra vedecko-technických informácií (CVTI) SR.

Foto:


V pondelok sa uskutoční slávnostné otvorenie Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Nasledovať bude vyhlásenie výsledkov fotografickej a výtvarnej súťaž. "Cieľom výtvarnej a fotografickej súťaže je zvýšiť záujem mladých ľudí o vedu a techniku, vedecké bádanie a popularizáciu vedy a techniky na Slovensku. Téma tohtoročnej výtvarnej súťaže bola "Môj prvý dotyk s vedou", téma fotografickej súťaže znela "Môj experiment"," priblížilo CVTI. V utorok (6.11.) môže verejnosť navštíviť podujatie Utorok s psychológiou, ktorého cieľom je priblížiť verejnosti, čo všetko psychológia skúma a ako dokáže pomôcť v bežnom živote. Podujatie bude v CVTI na Lamačskej ceste v Bratislave a rozdelené bude na dve samostatné prednášky. "Predpoludním bude na tému "Závislosti v našom živote - internet, sociálne siete a kyberšikana" prednášať známa detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková. Popoludní budú na tému "Neuropsychológia nie je len o zhoršenej pamäti" prednášať dvaja hostia Michal Hajdúk a Petra Brandoburová.

V dňoch 8. a 9. novembra v priestoroch bratislavského výstaviska Incheba bude interaktívna výstava Veda netradične, na ktorej verejnosti vo vystavovateľských stánkoch ponúknu množstvo exponátov zo sveta vedy a techniky. Vo výstavisku bude v spomínaných dňoch prebiehať aj Festival vedy a techniky AMAVET 2018. História festivalu sa v tomto roku prehupne do tretieho desaťročia a jeho 21. ročník sa opäť stane živnou pôdou na objavenie talentov v oblasti vedy a techniky. Pre odbornú komunitu je 8. novembra pripravená Národná konferencia na tému Veda a technika na Slovensku a v medzinárodnom výskumnom i vzdelávacom priestore- smerovanie ku kvalite a vedomostiam. Vyvrcholením Týždňa vedy a techniky na Slovensku bude galavečer pri príležitosti odovzdávania Ceny za vedu a techniku, ktorý sa uskutoční 8. novembra.

Hlavným organizátorom Týždňa vedy a techniky na Slovensku je ministerstvo školstva v spolupráci s CVTI a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v  spoločnosti.


Téma TASR