Prehľad noviniek na slovenskom knižnom trhu

TASR, 5. novembra 2018 8:37

Nové tituly žánrov spoločenský román, poviedkové príbehy, poézia či detektívny triler pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Ilustračné foto Foto: TASR


Bratislava 5. novembra (TASR) – Nové tituly žánrov spoločenský román, poviedkové príbehy, poézia či detektívny triler pribudli v uplynulom týždni na pultoch slovenských knižných obchodov.

Dušan Dušek je autorom zbierky príbehov a poviedok Strih vetra. Strih vetra je náhlou zmenou v jeho rýchlosti a smere. Aj v historkách a príbehoch rovnomennej knihy Dušana Dušeka sa prudko zrýchľuje čas. Z dní a týždňov sa stávajú hodiny, všetko mizne tak rýchlo, že neostáva iné, len sa utiekať do minulosti, strácať pamäť a znovu ju nachádzať. Potešiť sa objavmi, že orech je opakovaním lieskovca, vajíčko je opakovaním ikry, pes je opakovaním vlka, perie je opakovaním srsti. Stretnúť na uliciach spomienok svojich najbližších či prijať svoju zábudlivosť ako dar.

Fenomén sociálnych sietí čistá duša vydáva novú knihu básničiek, slovných hračiek či aforizmov s názvom metrofília. V tej sa venuje textom o vzťahoch a láske vo všetkých jej podobách. Na rozdiel od prvej knihy, tieto texty ešte neboli zverejnené. A prečo metrofília? Význam tohto slova je fetiš pre poetický obsah či sexuálne vzrušenie poéziou. Identita autora zostáva aj naďalej v tajnosti. čistá duša k svojim fanúšikom prehovára cez básne. Občas sa pritrafí rozhovor v médiách, všetko však prebieha online.

Anglická spisovateľka A. J. Pearceová je autorkou spoločenského románu Milá pani Birdová. Dej sa odohráva v Londýne v roku 1940. Emmy sa zamestná v ženskom časopise ako prepisovateľka nekompromisnej pani Birdovej, ktorá má jasné pravidlá, listy od čitateliek s nevhodnými témami patria do koša. Emmy však dojímavé príbehy žien nedajú spávať a sama im odpovedá. Navždy sa však nič neutají.

Pán zlatého domu je novinka, ktorú napísal indický spisovateľ Salman Rushdie. Do New Yorku sa z utajovanej krajiny prisťahuje záhadný miliardár Nero Golden so svojimi tromi synmi. Chlapci žijú bez matky, no čoskoro im do života vstúpi ruská imigrantka Vasilisa a usiluje sa získať vyše sedemdesiatročného Nera. Rodina si postupne vybuduje solídne postavenie v newyorskej spoločnosti. Jej príbeh rozpráva ich sused oproti, začínajúci filmový tvorca, ktorý sa tiež časom zapletie do tragédie goldenovskej rodiny.

David Hawcock je autorom knižky Leonardo Da Vinci. Fantastické vynálezy. Kniha predstavuje šesť najznámejších vynálezov Leonarda da Vinci – ornitoptéru, obrnený bojový voz a samohybný vozík či mechanického rytiera, leva a vtáka – opísaných a názorne zobrazených prostredníctvom jeho originálnych textov a úžasných kresieb. Leonardove najvizionárskejšie mechanické stroje pred očami čitateľa znova ožijú v celej svojej kráse vďaka trojrozmerným modelom z papiera.

Obesenec je názov nového detektívneho trileru z pera anglického spisovateľa Daniela Coleho. Inšpektorka Emily Baxterová sa ešte celkom nespamätala z prípadu Handrovej bábiky a zo zmiznutia svojho priateľa Williama Wolfa Fawkesa. Hoci sa zdráha pustiť do objasňovania ďalšej strašnej vraždy, pozvú ju na poradu nového americko-britského vyšetrovacieho tímu do New Yorku. Tam jej predložia fotografie zatiaľ poslednej vraždy, ktorej páchateľ sa zjavne inšpiroval Handrovou bábikou. Tlak médií rastie a Baxterovej prikážu, aby pomáhala pri vyšetrovaní a zúčastnila sa na obhliadke miesta ďalšej vraždy, kde opäť našli obeť. Baxterová musí zabudnúť na starosti, ktoré ju paralyzujú už celý rok a zastaviť krutého vraha, skôr než bude neskoro.

Téma TASR