Michalovce: Deti spoznávali nárečie cez knihu Vichodňarske rozpravočki

TASR, 16. februára 2019 10:23

Kniha obsahuje tradičné rozprávky ako Červená čiapočka, Smelý Zajko.

Michalovce 16. februára (TASR) - Režisér, scenárista a herec Kladzanského ľudového divadla Jozef Jenčo pretavil nárečie, ktoré je mu srdcu blízke, do knižky pre deti Vichodňarske rozpravočki. Svetlo sveta uzrela vlani na jeseň. V piatok ho v rámci autorského čítania prezentoval aj deťom v michalovskej Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického.
Ilustračné foto Foto: František Iván/TASR

"Je to prepotrebné, pretože mnohé deti, ktoré chodia do školy, dialektu nerozumejú, alebo ho nevedia, takže je to v podstate aj taká vyučovacia pomôcka pre nich," vysvetlil pre TASR dôvod, prečo sa rozhodol napísať publikáciu pre najmenších. Obsahuje tradičné rozprávky ako Červená čiapočka, Smelý Zajko. "Všetky sú upravené do nových foriem. Ostatné vznikli napr. slovnými hračkami," uviedol s tým, že je v nich cítiť humor a vtip.

S čitateľmi tejto knihy sa stretáva aktívne. Naplánované má ďalšie čítačky po celom východnom Slovensku. "Reakcie sú rôzne. Niektoré sa smejú, lebo poznajú ten dialekt z domu. Mestským deťom niektoré slovíčka treba vysvetľovať, najmä tie archaickejšie. Spomeniem napr. vydrižňať, britky, taky pitny," vymenoval. Myslí si, že nárečie je veľmi dôležité uchovávať. "Je to len ďalšie rozširovanie spisovného jazyka," uzavrel s tým, že plánuje aj pokračovanie.

Téma TASR