Niektoré školské organizácie otvorený trh s učebnicami vítajú

TASR, 10. apríla 2019 12:43

Slovenská komora učiteľov (SKU) vidí zásadný problém práve v otvorenosti trhu.

Bratislava 10. apríla (TASR) – Niektoré školské organizácie vítajú avizované otvorenie trhu s učebnicami zo strany rezortu školstva. Zhodne to vnímajú ako pozitívny krok k väčšej slobode vo vyučovaní. Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) oznámila, že po učebnici prvouky chce rezort školstva pristúpiť k otvoreniu trhu aj pre učebnice matematiky. Slovenská komora učiteľov (SKU) vidí zásadný problém práve v otvorenosti trhu.
Foto: SKU
"Vnímame to zároveň ako cestu k tomu, aby školy mohli postupne viac individualizovať vzdelávanie a vychádzať tak v ústrety svojim žiakom a ich vzdelávacím potrebám," uviedla pre TASR prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska Saskia Repčíková. Otvorenie trhu s učebnicami víta aj Združenie katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS). "Učebnice, ktoré sú školám poskytované zdarma, v mnohých prípadoch nemajú zodpovedajúcu kvalitu. Preferujeme model, aby školy dostávali ako súčasť normatívu aj finančnú sumu pre zakúpenie učebných materiálov. Bude na posúdení každej konkrétnej školy, aby pri výbere knižných či učebných titulov zohľadnila svoje požiadavky a potreby," poznamenal pre TASR viceprezident ZKŠS Daniel Masarovič. Ako doplnil, združenie je presvedčené, že tento krok povedie zároveň k tomu, že na trhu pribudnú učebné materiály vyššej kvality.

Špeciálny pedagóg Viktor Križo zo SKU tvrdí, že rezort školstva ide urobiť veľký tender na učebnice matematiky nesystémovo. "Učitelia si za tie roky vybudovali istý systém vyučovania, majú osvedčené pomôcky, pracovné zošity, učebnice, ktoré o polovicu lacnejšie kupujú rodičia za vlastné peniaze," uviedol pre TASR Križo. SKU vidí problém najmä v otvorenosti trhu. "Aktuálne je vo väčšine predmetov výber jednej učebnice. Ak ministerstvo teraz ponúkne dve alebo tri, stále je to veľmi úzky výber. Obzvlášť aj preto, že ich vydá nanovo. Lenže my už teraz máme na trhu veľa kvalitných vecí, ktoré sa dajú kúpiť lacnejšie ako ministerské učebnice a jednoducho ich musí platiť rodič," poznamenal Križo s tým, že pre nich sloboda výberu znamená, že škola dostane "učebnicovú poukážku" a nakúpi si, čo potrebuje a čo sa osvedčí.

Podľa poslanca Národnej rady SR Branislava Gröhlinga (SaS) otvorený trh s učebnicami znamená, že škola dostane financie a z veľkého schváleného portfólia učebníc si vyberie učebnice na základe svojho rozhodnutia a svojej potreby. "Ministerstvo trh neotvára, je to iba hybrid, ktorý má ďaleko od otvoreného trhu. Podľa predbežnej informácie o verejnom obstarávaní chystá ministerstvo nedeliteľné obstarávanie na 540.000 jednorazových učebníc ročne. To naznačuje, že ide objednávať 540.000 učebníc ročne bez ohľadu na to, či ich školy naozaj potrebujú," tvrdí Gröhling.

Lubyová avizovala, že rezort školstva chce otvoriť trh s učebnicami. "Keďže máme dlhodobo od vyučujúcich signály, že nie sú spokojní s učebnicami, ktoré sú na trhu, a hlavne chceli by mať väčší výber," vysvetlila dôvody otvorenia trhu s učebnicami šéfka rezortu školstva. Ako doplnila, výsledkom bude to, že školy budú mať oveľa väčší výber medzi učebnicami a učitelia si budú môcť vybrať takú učebnicu, ktorá sa čo najviac hodí ich vyučovacím metódam a potrebám danej školy.  


Téma TASR