Beckov: Ponorte sa do tajov stredovekého kúpeľníctva a lekárstva

TASR, 24. apríla 2019 9:49

Piata úloha je tu! Vyhrajte špeciálne mydielko s beckovským kľúčom a získajte aj výlet zdarma na hrady Beckov a Čachtice.

Pohľad na novú expozíciu kúpeľníctva a lazobníctva v priestoroch hradu Beckov. zdroj: Hrad Beckov


Beckov 24. apríla (SkolskyServis.sk) - Na známosť sa dáva, že od mesiaca apríla na hrade Beckov je pre všetkých dobrých návštevníkov pripravená expozícia, ktorá vám pootvorí vráta ku stredovekej hygiene. Tam sa podozvedáte, ako cnostný stredoveký ľud udržiaval svoje telo i ducha čisté, ako felčiar či lazobník liečil neduhy vnútorné i vonkajšie, aké byliny prinášali zdravie a ako sa skladovali potraviny po celý rok. Čaká vás špecializovaná prehliadka, vzdelávacie interaktívne úlohy pre dospelých i drobotu. To všetko od apríla na hrade Beckov.

Hygiena v stredoveku

Život na hrade, a to ani na tých najmodernejších a najprepychovejších, nebol prechádzka rozkvitnutým sadom. Tieto pevnosti mali primárne obrannú funkciu a starali sa hlavne o bezpečnosť a obranyschopnosť. Hospodárske zvieratá držali najmä na spodných nádvoriach, v prípade honosnejších hradov boli umiestnené až za kamennými parkánovými múrmi v drevených palisádach. Vzdušnou čiarou však boli stále blízko palácových stien, kde prebýval veľmož.Chýbajúci kanalizačný systém sčasti riešili takzvané prevety. Išlo o hradné toalety, ktoré odvádzali nečistotu mimo palácové múry, čo hradnej hygiene v nemal miere pomáhalo, avšak stále bol hradný zápach akýkoľvek, iba nie lákavý.

Zaujímavosťou je aj používanie toaletného „papiera“. To, čo pod týmto pojmom poznáme dnes, sa začalo používať až v 19. storočí. V období stredoveku panstvo používalo vlnu alebo konopnú látku. Chudoba si musela vystačiť s riečnou vodou, senom či machom.

Na kúpeľ slúžili šľachte vane. Tie boli obohnané baldachýnom, ktorý v zle vykúrených priestoroch udržiaval vodu aj vzduch teplé.

O úžitkovú vodu sa starali hradné studne alebo cisterny. Cisterny zachytávali prevažne dažďovú vodu a, ako v prípade hradnej cisterny na hrade Beckov, ju aj filtrovali. O to sa starali dve oddelené nádrže prepojené filtračným systémom na báze kremičitého piesku. Mnohí stredovekí učenci však varovali pred pitím vody, pretože jej nedostatočná čistota by mohla konzumenta stáť holý život. Oveľa populárnejšie sa tak stalo pitie slabého vína a piva, ktoré dávali dokonca aj deťom.

Cechy čistoty a zdravia

Kúpeľníci, lazobníci, ako aj holiči a barbiari sa popri svojom zamestnaní zaoberali liečením a ranou formou chirurgie. Na našom území bol prvý cech, ktorý sa staral o čistotu i chirurgiu, založený v Košiciach v 16. storočí. Človeka dokázali zbaviť prevažne vonkajších neduhov, ako sú vredy, rany či zlomeniny, no ponúkali aj obľúbenú službu, a to púšťanie žilou. Poslednú spomenutú službu zastrešovali prevažne holiči a barbiari a cieľom procedúry bolo zbaviť telo skazenej krvi obsahujúcej činitele zodpovedné za chorobu.

Pohľad na novú expozíciu kúpeľníctva a lazobníctva v priestoroch hradu Beckov. zdroj: Hrad Beckov


Svoj cech si založili v roku 1583 v Bratislave a ich odznakom sa stala miska na zachytávanie krvi. Po procedúre takéto nádoby vystavovali pred svojou živnosťou, aby dokázali svoju zručnosť a čistotu nástrojov. Takýto pútač často obsahoval prezentáciu dokonale čistých obväzov a profesionálne vytrhnutých zubov. Neskôr to bolo zakázané a holičov reprezentovali biele a červené pruhy.

Súťaž pre triedy

Ak máte radi históriu, vyhrať môžete školský výlet zdarma na spriatelené hrady Beckov a Čachtice. Stačí, ak správne zodpoviete nasledovné otázky a budete zaradení do veľkého losovania, ktoré sa bude konať 27. mája.

Pixabay/Hrad Beckov


Odpovede na tieto otázky nám zašlite najneskôr do 6. mája na mail sutaz@hrad-beckov.sk. Trieda vyhrá hračky jojo s motívom hradu Beckov a získať môžete aj jedinečné mydielko s beckovským kľúčikom, ktoré nám do súťaže venoval 12-ročný Matúš Pokorný z projektu Vymydli si.

Matúško vyrába mydlohračky už od svojich ôsmich rokov. Ich predajom pomáha svojmu ležiacemu bratovi Jakubovi, ktorý sa pred osemnástimi rokmi pridusil pri pôrode, následkom čoho jeho mozog zostal na úrovni trojmesačného dieťaťa. Vďaka každému euru, ktoré investujete do jeho mydlohračiek, mydelničiek a ostatných výrobkov, môže Jakub stráviť jednu minútu navyše v hyperbarickej komore, ktorá mu pomáha. Ďakujeme, že tento článok prezdieľate a že sa o príbehu týchto dvoch chlapcov dozvie čo najviac ľudí.

Mydielka s beckovským kľúčikom od Vymydli si, ktoré Matúš vytvoril v rámci celosezónnej hradnej akcie Tri kľúče pre Katarínu. zdroj: Hrad Beckov

Téma TASR