Návod, ako k nám poslať správu

Ako na školský servis1. Registrácia

Ak si tu prvýkrát a chceš pridať správu, zaregistruj sa. Vyplň všetky polia – emailovú adresu, zvoľ si heslo, aby nebolo príliš jednoduché a ľahko uhádnuteľné, ale zároveň také, aby si si ho zapamätal. Odporúčame kombináciu písmen a čísel.
Vyplň aj ostatné polia v registračnom formulári, Tvoje pohlavie, odkiaľ pochádzaš a nezabudni napísať aj oficiálny názov školy.
Potom pridaj svoju fotografiu, ktorú si buď stiahneš automaticky z Facebooku, alebo si ju nahraj priamo zo svojho počítača.
Nezabudni napísať dve tri vety o sebe, čo chceš v budúcnosti robiť, čo Ťa baví, prípadne o čom chceš písať. Napríklad takto:
„Študujem na Gymnáziu v Bratislave a raz chcem byť novinár. Píšem o problémoch na mojej škole, ale aj o športe, pretože hrávam futbal a som veľkým fanúšikom klubu z nášho mesta.“

2. Prihlásenie
Keď si už zaregistrovaný, choď na hlavnú stránku www.skolskyservis.sk a prihlás sa so svojim menom a heslom. Ak si heslo zabudol, nevadí, po kliku na prihlásenie klikni na Zabudol som heslo.
Tam stačí vyplniť e-mailovú adresu, pod ktorou si registrovaný a príde ti e-mail, ktorý ti povie, ako si heslo zmeníš.

3. Pridanie článku
Po prihlásení sa dostaneš do Tvojej administračnej zóny. Cez ňu môžeš pridať nový článok, ale zároveň tam vidíš všetky svoje články. Keď si klikneš na titulok článku, môžeš článok editovať. Zároveň Vidíš, do akej sekcie si článok pridal, kedy si ho pridal, môžeš sa pozrieť, ako článok vyzerá priamo na stránke a môžeš ho poslať aj zverejnenie. Všetky odoslané články ešte prejdú kontrolou našich editorov, ktorí ti môžu potom napísať e-mail, čo bolo v článku dobré, zlé, aké chyby si urobil a podobne.
Článok pridáš kliknutím na Nový článok.

Musíš vyplniť všetky položky1. Titulok: Titulok musí byť pútavý, musí zaujať, ale zároveň musí byť stručný a vypovedať o obsahu článku. Nesmie byť dlhší ako 70 znakov. V prípade, že je dlhší, pole titulok sa sfarbí na červeno, čo znamená, že ho musíš skrátiť.
2. Anotácia: Anotácia je doplnením titulku a mala byť rozvíjať obsah správy. Jej dĺžka je tiež obmedzená – tentokrát na 200 znakov, ale pokojne ich môže byť aj menej.
3. Obrázok: Aby Tvoj článok viac upútal, mal by mať obrázok. Ak ho nemá, nevadí, ale ak áno, môže byť aj TOP článkom a určite si ho prečíta viac ľudí. Obrázok môžeš buď vybrať z existujúcej galérie, alebo poslať vlastný. Nový obrázok pošleš mailom skolskyservis@tasr.sk, alebo . Popis obrázku je tiež dôležitý, pretože sa bude zobrazovať na stránke. Do popisu napíš, čo je na obrázku, ak sú tam ľudia, popíš ich mená a priezviská zľava doprava, ak je tam budova, napíš jej názov. Môžeš použiť aj ilustračný obrázok, ale tiež to do popisu musíš napísať: Ilustračné foto.
Nikdy nepoužívaj obrázok stiahnutý len tak z internetu, pretože nevieš, kto k obrázku vlastní autorské práva. Ak si obrázok nefotil ty, alebo niekto, koho poznáš, môžeš si ilustračný obrázok vyhľadať aj v servise TASR. Ak nemáš heslo, dá ti ho tvoj učiteľ. V prípade, že heslo nevie ani on, môže nás kontaktovať na skolskyservis@tasr.sk

4. Článok:

Článok si najskôr priprav v textovom editore, napríklad vo worde alebo v inom programe na písanie textov. Potom si ho nakopíruj do poľa Článok.
Odsek urobíš jednoducho – vynecháš riadok
Ak je článok dlhší, urob mu medzititulky. Urobíš ich jednoducho – nad aj po medzititulku vynecháš riadok, medzititulok si myšou vysvietiš a klikneš na ikonku B nad článkom.
Ak chceš v článku čokoľvek zvýrazniť, pokojne si text, ktorý chceš zvýrazniť, vysvieť a klikni na B. Ak chceš zvýrazniť citát, ten sa zvýrazňuje kurzívou I
Ak sa v článku odvolávaš na nejaký iný článok na internete, alebo fotky, alebo čokoľvek, vieš si akékoľvek slovo alebo slovné spojenie prelinkovať. Stačí, ak si ho vysvietiš myšou, klikneš na šípku nad článkom a do políčka, ktoré sa ti objaví, napíšeš linku. Nezabudni, že všetky hyperlinky muia byť v tvare http://www.tvojalinka.sk.

5. Nakoniec vyber kategóriu, do ktorej tvoj článok patrí. Ak píšeš o niečom, čo sa deje na tvojej škole, vyber si, či ide o základnú, strednú alebo vysokú školu. Ak píšeš o svojej záľube, vyber si voľný čas. V školsve rozoberáme vážne témy, týkajúce sa všetkých škôl, ale ak máš nejakú zaujímavosť, vyber si kategóriu zaujímavosti.

6. Nakoniec článok ULOŽ.

7. Uložený článok si potom pozri kliknutím náhľad na článok a potom ho odošli do TASR a my ho skontrolujeme a zverejníme

Téma TASR