Zora je zodpovedná

TASR, 22. januára 2018 5:51

Nositeľky tohto na Slovensku menej zaužívaného mena oslovujeme Zorka, Zorina.

Foto: TASR


Bratislava 22. januára (TASR) - Ženské meno Zora má slovanský pôvod a znamená "zornička". Nositeľky tohto na Slovensku menej zaužívaného mena oslovujeme Zorka, Zorina. Meniny oslavujú 22. januára.

Zorky sú obdarené hlbokým zmyslom pre česť. Sú objektívne a schopné úplne sa obetovať. Ak majú splniť nejaké presné poslanie, sú sebaisté. Inak sa opäť vrátia k plachosti svojho totemového zvieraťa lane.

Zorky sú od detstva príkladne zodpovedné. Niekedy sa ich zmocní úzkosť, no inak majú vyrovnanú a pokojnú povahu.

Väčšinou dobre odolávajú únave a preťaženosti, ale mali by dbať na dostatok pohybu.

Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich ochranné kamene sú ametyst, perla, obľúbené farby modrá a sivá. Ich rastlinným totemom je lipa.

Významná slovenská prekladateľka, spisovateľka, publicistka, redaktorka, literárna kritička a teoretička prekladu ZORA JESENSKÁ (1909-1972), akademická sochárka a výtvarníčka ZORA PALOVÁ, sociologička, analytička Inštitútu pre verejné otázky (IVO) ZORA BÚTOROVÁ, zosnulá herečka, speváčka, moderátorka a podnikateľka ZORA KOLÍNSKA (1941-2002) - to je len niekoľko zo žien s menom pripadajúcim v slovenskom kalendári na 22. januára.

Rovnaké meno sa spája aj so závodom na výrobu cukroviniek a čokolády v Olomouci, ktorého začiatky siahajú do konca 19. storočia.

Téma TASR