Zomrela autorka literatúry pre deti a mládež Božena Čonková-Mačingová

TASR, 24. novembra 2017 12:26

Autorka literatúry pre deti a mládež Etela Božena Čonková, rodená Mačingová, sa narodila v Košiciach 2. júna 1922.

Košice 24. novembra (TASR) - Vo veku 95 rokov vo štvrtok (23.11.) v Košiciach zomrela spisovateľka Božena Čonková-Mačingová. TASR o tom v piatok informovala predsedníčka Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov v Košiciach Beáta Penxová-Mačingová.
Foto: TASR
Autorka literatúry pre deti a mládež Etela Božena Čonková, rodená Mačingová, sa narodila v Košiciach 2. júna 1922. Meštiansku školu absolvovala v roku 1937 v rodnom meste, kde potom pracovala ako úradníčka v advokátskej kancelárii. Do roku 1950 žila a pracovala v Prešove a vo Veľkom Šariši. Od roku 1952 až do odchodu do dôchodku v roku 1982 bola redaktorkou a dramaturgičkou košického rozhlasového štúdia Československého rozhlasu.

Teta Božena, ako ju volali nielen jej verní čitatelia, ale aj kolegovia a známi, napokon mnohé svoje diela publikovala práve pod týmto pseudonymom. Používala tiež pseudonym Božena Baurová a teta Betka. Má na svojom konte má viac ako desať kníh pre deti a mládež, veľký počet rozhlasových hier pre dospelých, viaceré rozhlasové a televízne dramatizácie, vrátane večerníčkových cyklov a ďalšie publicistické počiny.

Svoje dve prvotiny pre najmenších čitateľov z roku 1947 - Lapajove dobrodružstvá a Šibalstvá mravčeka Štipka - boli zúročením vlastnej fantázie autorky, ktorú využívala pri uspávaní svojich detí. V tom istom roku v anonymnej súťaži Československého rozhlasu v Prahe získala hrou Čarovný lampáš, určenou dospelým poslucháčom, jednu z desiatich cien. V nejednej slovenskej domácnosti sú v knižnici niektoré z jej ďalších kníh, napríklad Bosí hrdinovia (1949), Plechové srdiečka (1953) či Danuška (1962). Mnohé z detí uspávali televízne večerníčkové seriály Ježko Pichliačik (1976) a Gaštanko a Gaštaník (1978), ktoré teta Božena spracovala do televíznej podoby podľa námetov svojich rovnomenných kníh. Z jej pera vzišla aj psychologická novela Taký veľký deň (1968) a autobiografická próza pre mládež Betka a Veterné mesto (1983). Najmenším čitateľom sa po rokoch opäť prihovorila v próze Barborka a jej babka Robotka (1989), My spod Vrabčej skaly (2000). Pre dospelých napísala poviedkovú knihu Najkrajší dar (1962).

Popri viacerých rezortných oceneniach za svoju publikačnú činnosť získala Božena Čonková-Mačingová v roku 1997 aj Cenu mesta Košice. Bola aktívnou členkou Spolku slovenských spisovateľov, Literárneho fondu a od roku 1954 aj členkou Československého, neskôr Slovenského syndikátu novinárov. Už v roku 1955 Božena Čonková-Mačingová založila v Knižnici pre mládež mesta Košice tradíciu podujatia Týždeň detskej knihy.

Posledná rozlúčka s Boženou Čonkovou-Mačingovou bude v stredu 29. novembra o 14.00 h na Verejnom cintoríne v Košiciach.
Téma TASR