Zdenky sú prevažne mlčanlivé a uzavreté do seba

TASR, 23. septembra 2018 5:51

Nositeľky tohto menej rozšíreného mena oslovujeme Zdenka, Zdenička, Zdenuška, Zdeni.

Bratislava 23. septembra (TASR) - Ženské meno Zdenka má český pôvod a význam mena je "tu slávna". Nositeľky tohto menej rozšíreného mena oslovujeme Zdenka, Zdenička, Zdenuška, Zdeni. Meniny majú 23. septembra.
Foto: TASR

Zdenky sú prevažne mlčanlivé a uzavreté do seba, zdôverujú sa iba výnimočne. Usilujú sa získať náklonnosť svojho okolia. Sú pritom úzkostlivé a len málo ovplyvniteľné. Utiekajú sa k práci, kde môžu uplatniť svoj silný zmysel pre detail a vynikajúcu pamäť. V citovej oblasti ich sprevádzajú pochybnosti o láske, ktorú im partner prejavuje. Majú sklon podliehať depresiám.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú oranžová a modrá. Ochranné rastliny čakanka, fenikel, ochranné kamene jaspis a nefrit.

Rehoľníčka, blahoslavená sestra ZDENKA CECÍLIA SCHELINGOVÁ (1916-1955), prvá blahoslavená žena v novodobých slovenských dejinách, ktorú za blahoslavenú vyhlásil na sviatok Povýšenia svätého Kríža 14. septembra 2003 v Bratislave-Petržalke pápež Ján Pavol II. počas tretej pastoračnej návštevy Slovenska.

Ďalej slovenská herečka ZDENA STUDÉNKOVÁ či slovenská speváčka ZDENKA PREDNÁ - tieto i ďalšie ženy nosia meno, pripadajúce v slovenskom kalendári na 23. septembra.
Téma TASR