Dnes je Medzinárodný deň archeológie

TASR, 21. októbra 2017 10:17

Každý rok archeologické organizácie v mnohých krajinách sveta ponúkajú na archeológiu zameraný program a aktivity pre návštevníkov rôzneho veku a záujmov.

Pri Budmericiach pokračuje archeologický výskum osady spred 3500 rokov Foto: BSK


Paríž 21. októbra (TASR) - Medzinárodný deň archeológie, ktorý pripadá na tretiu sobotu v októbri, je oslavou archeológie a nadšenia z objavovania. V tomto roku sa Medzinárodným dňom archeológie stal 21. október.

Každý rok archeologické organizácie v mnohých krajinách sveta ponúkajú na archeológiu zameraný program a aktivity pre návštevníkov rôzneho veku a záujmov. Spomedzi nich uvádzajú zahraničné zdroje napríklad festivaly pre rodiny, návštevy archeologických lokalít, prednášky, príchod profesionálneho archeológa do školy alebo aj osobitný program v múzeách či v priestore archeologického sídla.

Archeológovia sa v tomto termíne usilujú o zvýšenie povedomia o archeológii tým, že verejnosti poskytujú možnosť zapojiť sa do mnohých činností. Jedným z hlavných cieľov Medzinárodného dňa archeológie je zdôrazniť myšlienku, že archeológia je všade okolo človeka.

Vo Francúzsku popri Medzinárodnom dni archeológie organizujú od roku 2010 Národné dni archeológie. V tomto roku sa konali 15.-17. júna s podporou ministerstva kultúry a komunikácie a Národného archeologického ústavu pre záchranné výskumy (INRAP). Ten bol založený v roku 2001 zákonom o záchrannej archeológii.

Prvýkrát sa Deň archeológie konal v roku 2011 ako národný na americkom kontinente - v USA, Kanade a zámorských územiach, informoval Americký archeologický ústav (AIA). V roku 2013 si tento deň pripomínalo vyše 70.000 ľudí v rôznych krajinách sveta a sviatok sa stal Medzinárodným dňom archeológie.x x xV roku 2016 sa pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie podarilo zorganizovať 700 podujatí a medzi 24 krajinami, ktoré sa do tohto dňa zapojili, bolo aj Slovensko.

Aj v roku 2017 pozývajú na Medzinárodný deň archeológie Západoslovenské múzeum v Trnave, a to už vo štvrtok 19. októbra, ďalej Východoslovenské múzeum v Košiciach v sobotu 21. októbra a Múzeum mesta Bratislavy - Antická Gerulata Rusovce taktiež 21. októbra.

Podľa informácií na portáli e-kysuce.sk Kysucké múzeum v spolupráci s Gymnáziom Jozefa Miloslava Hurbana v Čadci zorganizovalo na začiatku októbra pre študentov štvrtého a piateho ročníka prednášku a besedu s archeologičkou múzea Dankou Majerčíkovou.


Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac