Zakladateľ Piešťanského múzea Imrich Winter sa narodil pre 140 rokmi

TASR, 10. októbra 2018 7:30

Jeho otec Alexander Winter získal v roku 1889 do prenájmu od grófa Františka Erdödyho chátrajúce kúpele Piešťany za 30.000 zlatých ročne.

Šahy/Bratislava 10. októbra (TASR) – Imrich Winter sa do povedomia obyvateľov Piešťan zapísal ako podnikateľ v kúpeľníctve a zakladateľ Piešťanského múzea. Od jeho narodenia uplynie v stredu 10. októbra 140 rokov.
Ľudovít Winter Foto: TASR

Jeho otec Alexander Winter získal v roku 1889 do prenájmu od grófa Františka Erdödyho chátrajúce kúpele Piešťany za 30.000 zlatých ročne. Tvrdou prácou a investovaním z nich rodina v priebehu desaťročí vytvorila miesto, na ktoré sa kúpeľní hostia radi vracali. Klientelu tvorili okrem chorých aj prominentní hostia. Stali sa nimi zámožní aristokrati, finanční magnáti, indickí maharadžovia, umelci, politici a športovci.

Imrich Winter sa narodil 10. októbra 1878 v Ipeľských Šahách (v súčasnosti Šahy).

Úlohou vzdelaného intelektuála Imricha Wintera, ktorý v kúpeľoch pôsobil aj ako účtovník, bola propagácia kúpeľov, ochrana a zveľaďovanie parku. Bol umelecky zameraný, miloval hudbu a zaujímal sa o archeologický výskum. Mal na starosti kultúru, šport a zábavu hostí. V roku 1914 otvoril na kúpeľnom ostrove golfové ihrisko, o ktorom sa pochvalne zmienila aj anglická tlač. Kúpeľní hostia si mohli zahrať aj tenis tak ako to urobil aj kráľ českých komikov Vlasta Burian.

Pre ďalšie rozptýlenie a poučenie kúpeľných hostí Imrich Winter založil 21. júna 1928 v Kúpeľnej dvorane malú múzejnú expozíciu s flórou a faunou okolia Piešťan, miestnou keramikou, krojmi a výšivkami a inými historickými a archeologickými predmetmi. V tom istom roku vznikla aj Piešťanská muzeálna spoločnosť, ktorej členmi boli nadšenci z vtedajšieho vedenia kúpeľov a z radov zamestnancov, kúpeľní hostia a lekári. Predsedom spoločnosti sa stal Imrich Winter.

Po úspechu expozície bolo 29. júna 1933 v priestoroch Kúpeľnej dvorany slávnostne otvorené múzeum. Prvým riaditeľom múzea sa stal práve jeho zakladateľ Imrich Winter. Už o rok neskôr sa kúpeľní hostia a priaznivci tejto kultúrnej ustanovizne, do ktorej svojimi súkromnými zbierkami neraz prispeli, mohli tešiť z tlačeného Sprievodcu Piešťanského múzea. Piešťanská muzeálna spoločnosť zanikla v roku 1938, no múzeum fungovalo ďalej. Imrich Winter bol jeho riaditeľom až do svojej smrti 26. júna 1943. Zomrel vo veku 65 rokov vyčerpaním, na ktorom sa podpísali udalosti doby.

Balneologické múzeum v Piešťanoch pripravilo v júli 2013 k 80. výročiu svojho otvorenia publikáciu Spomienky na Imricha Wintera.

"Winterovci môžu byť vzorom pre podnikateľov. Ku každému sa slušne správali, nebohatli, ale investovali. Deťom dopriali iba vzdelanie, inak žiadny luxus, nechodili na dovolenky, len pracovali. Piešťany si zamilovali," zhodnotila v roku 2016 rozhovore pre denník Plus jeden deň prínos rodiny pani Kristína Stankovská, Alexandrova pravnučka a vnučka jeho syna Imricha Wintera.

Téma TASR