Zábava pre deti aj bez mobilov

OTS, 25. septembra 2018 16:18

Vyskúšajte spoločenské hry.

Foto: Pavel Neubauer/TASR
Bratislava 25. septembra (OTS) - Spoločenské hry sú výborným spôsobom, ako dieťa zabaviť, niečo naučiť a rozvinúť kognitívne funkcie. Viete, aké hry patria medzi tie najpopulárnejšie, s ktorými u detí určite zabodujete? Poradíme vám, ako vybrať spoločenskú hru pre vaše dieťa.

Deti predškolského a školského veku pred trávením voľného času vonku s rovesníkmi jednoznačne uprednostňujú zábavu s počítačom alebo smartfónom či sledovanie televízie a hranie videohier. Podľa prieskumu spoločnosti Common Sense Media trávia deti vo veku 8 rokov a menej až 48 minút zo svojho dňa pred obrazovkou mobilu, pričom v roku 2013 to bolo iba 15 minút. Americkí tínedžeri v nedávnom prieskume priznali, že preferujú esemeskovanie či chat pred rozprávaním sa s rovesníkmi (35 % označilo túto možnosť, 32 % preferuje osobný kontakt; na porovnanie v roku 2012 bolo 49 % tínedžerov za osobný kontakt, 33 % preferovalo správy).

Novodobé technológie na jednej strane deťom pomáhajú, na tej druhej bez pochýb aj škodia. Spôsobujú nepozornosť, problémy so spánkom, bolesti očí a hlavy, pričom ide len o malý výpočet následkov pri nadmernom sledovaní televízie a používaní mobilov či počítačov.
Foto: TASR

Spoločenské hry sú pre deti atraktívne
Odborníci odporúčajú moderné technológie deťom nezakazovať, namiesto toho ich motivovať na iné činnosti a záľuby, ktoré budú pre nich lákavejšie ako obrazovka mobilu. Medzi takéto aktivity patria najmä spoločenské hry, tie totiž vedia deti zabaviť, no zároveň podporiť ich pamäť, kreativitu, verbálny prejav a v neposlednom rade sústredenie a strategické myslenie. Veľmi podstatné je taktiež získavanie nových vedomostí zábavnou formou a ich myšlienkové prepájanie do logických schém. „Veľkým plusom spoločenských hier je neustála interakcia dieťaťa s okolím, keďže na rozdiel od ťukania do mobilu či notebooku, ktoré ho izolujú od okolia, je čas hrania spoločenskej hry časom, kedy dieťa v okruhu blízkych komunikuje a upevňuje si sociálne vzťahy,“ hovorí Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik.
Tik Tak Bum Foto: Piatnik Praha

Ako vybrať hru?
Spoločenskú hru nestačí vyberať len podľa vekovej hranice potomka, prípadne podľa obalu a obrázkov na ňom. Pred kúpou je potrebné si ujasniť, aké schopnosti túžite u svojich detí podporiť a rozvinúť. V prípade najmenších sú vhodné hry, ktoré podporujú jemnú motoriku rúk a úplne základy počítania. Spoločenské hry pre staršie deti sú zamerané najmä na logické uvažovanie, budovanie základných vedomostí (pomenovanie objektov, zvierat) a neskôr aj rozvíjanie fantázie, predstavivosti a trénovanie pamäte. Sú spoločenské hry vhodné aj pre tínedžerov? Rozhodne. Veľmi populárnou je napríklad hra „Tik Tak Bum!“, ktorá je určená deťom od 12 rokov s cieľom rozvinúť a trénovať širokú slovnú zásobu. Hráč má v ruke tikajúcu bombu, ktorú môže posunúť ďalej, až keď vymyslí správne slovo, pritom ale nevie, či bomba práve nevybuchne. No neznie to lákavo? Medzi najznámejšie spoločenské hry, ktoré pozná snáď každý rodič z vlastného detstva, patria ešte aj dnes Človeče, nehnevaj sa, Activity či Monopoly. Súčasný trh však toho pre deti ponúka oveľa viac.
Activity Special Foto: Piatnik Praha

Kreativita a kvalita v jednom
K najvyhľadávanejším patria už dlhé desaťročia spoločenské hry od rakúskej firmy Piatnik, ktorá tento typ zábavy pre rodinu vyrába od 60. rokov minulého storočia. U rakúskych susedov je Piatnik na trhu so spoločenskými hrami dokonca absolútnou jednotkou, a to najmä vďaka unikátnym a neopozeraným nápadom svojich kreatívcov. Hrali ste už niekedy spoločenskú hru, v ktorej ste sa premenili na talianskeho zberateľa vzácnych cenností v Benátkach, pričom vám neustále hrozí smrť v zradných kanáloch? Jednu z najobľúbenejších hier vôbec, Activity, spoločnosť Piatnik vylepšila pre deti už niekoľkokrát a v súčasnosti ju ponúka dokonca v športovej či anglickej verzii.
Viac zábavno-edukačných hier nájdete na www.eshop-piatnik.cz.

Téma TASR