Rastislav je zdržanlivý

TASR, 13. januára 2018 5:51

Mužské meno Rastislav má slovanský pôvod a vo voľnom preklade znamená "ten, kto rastie v sláve".

Foto: TASR


Bratislava 13. januára (TASR) - Nositeľov tohto mena oslovujeme Rasťo, Rastík a patrí medzi menej zaužívané.

Rasťovia, ktorí oslavujú meniny 13. januára, sú zdržanliví, pedantní ľudia a veľmi dobrí pozorovatelia. Majú svoj vysnívaný svet, do ktorého smie nazrieť len niekoľko blízkych ľudí. Sú sympatickí, rozvážni a materiálne založení.

Rasťovia chcú, aby sme ich ľúbili, ale nie sú si istí, či budú vedieť vyjadriť lásku, ktorú cítia. Reagujú niekedy uštipačne alebo oneskorene.

Aj keď sa zdá, že Rasťovia študujú viac z povinnosti ako z ozajstného záujmu, sú dokonale spôsobilí na dlhotrvajúce štúdium, síce bez nadšenia, ale zato svedomito. Môžu sa stať, napríklad, vysokými úradníkmi, uplatnia sa aj v oblasti priemyslu.

Čo sa týka zdravia, Rasťovia by si mali dávať pozor na pečeň a pľúca. Ich obľúbená farba je červená a biela, ochranná rastlina podbeľ, ochranné kamene tigrie oko, topás a achát.


Druhé veľkomoravské knieža, za vlády ktorého prišli na územie Veľkej Moravy Konštantín a Metod, RASTISLAV, prvý československý minister vojny, astronóm, politik, generál francúzskej armády a spoluzakladateľ Československa MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK (1880-1919), šéfdirigent (1998-2012 a od 2016) Opery SND a hosťujúci dirigent Slovenskej filharmónie RASTISLAV ŠTÚR, hokejista, majster sveta z Göteborgu 2002 RASTISLAV PAVLIKOVSKÝ - títo a okrem nich mnohí ďalší muži nesú meno RASTISLAV. Aj pravoslávny metropolita, najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku a arcibiskup prešovský má meno RASTISLAV. Slávnostná intronizácia najvyššieho predstaviteľa Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku sa uskutočnila 9. februára 2014 v Katedrálnom chráme Alexandra Nevského v Prešove.

Toto meno má v názve aj Chrám sv. RASTISLAVA v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Slávnostne ho posvätil 12. mája 2013 vladyka RASTISLAV, arcibiskup prešovský a v tom čase celého Slovenska.


Téma TASR