Tri štvrtiny živočíchov a rastlín vo Viktóriinom jazere sú ohrozené

TASR, 5. mája 2018 9:07

Podľa výskumu je jazero znečistené priemyslom a poľnohospodárstvom a na vine je aj nadmerný rybolov a invazívne druhy.

Foto: Google mapy


Nairobi 5. mája (TASR) - Trom štvrtinám živočíchov a rastlín žijúcim v oblasti Viktóriinho jazera na východe Afriky hrozí vyhynutie, informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na výskum Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN).

Podľa nej je ohrozených 76 percent živých organizmov vrátane rýb, krabov, vážok a vodných rastlín vyskytujúcich sa vo Viktóriinom jazere a v priľahlej oblasti.

Podľa výskumu je jazero znečistené priemyslom a poľnohospodárstvom a na vine je aj nadmerný rybolov a invazívne druhy. Tento vývoj by mohol byť "katastrofálny" pre ľudí spoliehajúcich sa na jazero ako zdroj obživy a príjmov, uviedol Will Darwall z IUCN, spoluautor štúdie.

Podľa Svetovej banky je na Viktóriinom jazere priamo alebo nepriamo závislých približne 40 miliónov ľudí v Keni, Ugande a Tanzánii.

Organizácia IUCN uviedla, že skúmala riziko vyhynutia 651 sladkovodných druhov. Výskum ukázal, že 204 z nich sa vyskytuje v oblasti Viktóriinho jazera. Ide o najväčšie jazero v Afrike a druhé najväčšie sladkovodné jazero na svete, čo sa týka rozlohy, dodáva agentúra DPA.

Téma TASR