Vít je inteligentný

TASR, 15. júna 2018 5:51

Vítovia, ktorí oslavujú meniny 15. júna, sú značne citovo založení muži.

Foto: TASR


Bratislava 15. júna (TASR) - Mužské meno Vít má latinský pôvod a význam mena je "veselý, neposedný". Nositeľov tohto ojedinelého mena oslovujeme Vít, Viťo, Viťko.

Vítovia, ktorí oslavujú meniny 15. júna, sú značne citovo založení muži. Potrebujú cítiť pozornosť svojho okolia. Za opateru a starostlivosť sa dokážu vždy odmeniť. Zvyčajne vynikajú nadpriemernou inteligenciou, tá sa prejavuje aj v ich spôsobe riešenia problémov. Pozorne si premyslia celý postup a vnímajú aj ďalšie vzťahy a súvislosti. Drieme v nich pokušenie vyskúšať niečo nové, nepoznané a vzrušujúce. Považujú to za korenie života a oni majú korenené jedlá veľmi radi.

Zdravie majú poslabšie. Ich obľúbené farby sú červená a biela. Ochranné rastliny podbeľ a kôpor, ochranné kamene tigrie oko a topás.

Sicílsky rodák, mučeník SVÄTÝ VÍT, ktorého sviatok pripadá na 15. júna, sa považuje za populárneho svätého, s jeho menom sa viaže cez 30 patronátov. Je patrónom Sicílie, Čiech, Prahy, Saska, ale napríklad aj mládeže, lekárnikov, vinohradníkov, pivovarníkov, hercov, patrónom pre dobrú sejbu a dobrú žatvu a podobne. Aj keď so strednou Európou nemal nič spoločné, od čias kráľa Karla IV. je uctievaný ako ochranca územia Čiech.

Český skladateľ, dirigent, publicista VÍT NEJEDLÝ (1912-1945) sa radí k mužom nosiacim toto meno.

Medzi navštevované architektonické pamiatky v Prahe patrí i KATEDRÁLA SVATÉHO VÍTA.

Český spevák Václav Neckář svojho času spieval "CHRÁM SVATÉHO VÍTA je gotiky chlouba, ...".


Téma TASR