Vincent je vplyvný

TASR, 21. januára 2018 5:51

Mužské meno Vincent má latinský pôvod a v preklade znamená "víťaziaci, premáhajúci".Bratislava 21. januára (TASR) - Mužské meno Vincent má latinský pôvod a v preklade znamená "víťaziaci, premáhajúci". S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame ojedinele a oslovujeme ich Vincko, Vinco.

Vincentovia, ktorí majú meniny 21. januára, sú nenápadní, predvídaví ľudia s obdivuhodnou schopnosťou "premeniť vodu na víno", čo aj svätý Vincent, ochranca vinohradníkov, urobil. Vedia šikovne dosiahnuť, aby iní zmenili názor.

Mnohí z nich vedú utajený život intelektuála. Realizujú sa v práci, ktorá si vyžaduje aktívny prístup a vysokú inteligenciu. Hlboko v sebe skrývajú vášnivé vzplanutia, prejavia ich len málokedy.

Ich rastlinným totemom je cyprus, melancholický strom. Radi popoháňajú iných, ale aj seba. Napriek nie vždy príkladnej životospráve majú väčšinou pevné zdravie. Nezaškodí im však z času na čas zvýšiť príjem vitamínov.

Obľúbenými farbami Vincenta sú zelená a modrá, ochrannými rastlinami nechtík a šalvia, ochrannými kameňmi smaragd, ruženín a avanturín.


Francúzsky duchovný, vyhlásený za svätého v roku 1737 a patrón všetkých diel lásky k blížnemu SVÄTÝ VINCENT DE PAUL, ďalej azda najznámejší z VINCENTOV, holandský maliar VINCENT VAN GOGH (1853-1890), zosnulý slovenský prozaik, básnik, autor kníh pre deti a mládež, publicista VINCENT ŠIKULA (1936-2001), francúzsky herec VINCENT CASSEL, bývalý slovenský hokejista a tréner VINCENT LUKÁČ, ktorý v roku 1983 získal Zlatú hokejku pre najlepšieho československého hokejistu sezóny - to je vzorka mužov s menom VINCENT.

S týmto menom sa stretneme aj v názve filmu "Ako sa VINCO zaťal". Česko-Slovenská filmová databáza film charakterizovala slovami: "Netradične videný filmový príbeh z čias Slovenského národného povstania. K najvýznamnejším dielam televíznej filmovej tvorby druhej polovice sedemdesiatych rokov nesporne patrí dramatizácia rovnomennej poviedky Jany Gavalcovej Ako sa VINCO zaťal." Režisérom 76 minútového filmu z roku 1977 je Juraj Lihosit, scenár napísal Ondrej Šulaj. Postavu dedinského frajera a bitkára VINCA Kuceka herecky stvárnil Ivan Romančík.

Téma TASR