Viktor Kubal bol nestorom slovenského animovaného filmu

TASR, 20. marca 2018 6:43

Viktor Kubal sa narodil 20. marca 1923 vo Svätom Jure pri Bratislave.

Svätý Jur/Bratislava 19. marca (TASR) - Nestor slovenského animovaného filmu, karikaturista, scenárista a režisér Viktor Kubal pripravil množstvo animovaných snímok. V utorok 20. marca by mal 95 rokov.
Viktor Kubal Foto: TASR

Viktor Kubal sa narodil 20. marca 1923 vo Svätom Jure pri Bratislave. Jeho tvorivé začiatky, ako aj celá jeho ďalšia profesionálna umelecká dráha boli spojené s filmom - či to bol od roku 1943 Školfilm alebo neskôr Slovenská filmová tvorba na bratislavskej Kolibe. Počas 27 rokov pripravil ako režisér a animátor takmer štyristo krátkometrážnych animovaných filmov, (napríklad paródia Studňa lásky, 1958), úspešné seriály Dita - podľa rovnomenného seriálu v humoristickom týždenníku Roháč, Janko Hraško, Puf a Muf, Panák z križovatky a ďalšie. Z jeho tvorivej umeleckej dielne vyšli veľmi úspešné celovečerné animované filmy - Zbojník Jurko (1976), Krvavá pani (1980) a Marcipánová komédia (1987).

Ďalšou časťou jeho bohatej tvorivej činnosti bol kreslený humor a satira, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou nielen týždenníka Roháč, ale aj ďalších periodík. Svoje karikaturistické dielo prezentoval v Európe a aj na výstavách v zámorí - v kanadskom Montreale a na Kube. Tento umelec s veľkým srdcom a talentom bol zároveň aj autorom kníh pre deti a mládež – Výlet Toma Philbyho (1962), Otcovia a deti (1963) alebo Ja a môj brat (1967).

V roku 1981 sa stal prvým rektorom imaginárnej Univerzity humoru a satiry, založenej na stredoeurópskom festivale humoru a satiry Kremnické gagy. V roku 1995 mu udelil minister kultúry SR Poctu Paľa Bielika za priekopnícku tvorbu v oblasti slovenského animovaného filmu.

Originálny tvorca animovaných filmov Viktor Kubal zomrel 24. apríla 1997 v Bratislave po dlhej chorobe vo veku 74 rokov.

V roku 2006 bola v Uličke slávnych nosov v Kremnici odhalená jeho plastika. Slovenský filmový ústav vydal v roku 2010 monografiu o Viktorovi Kubalovi.

Animovaný film Krvavá pani (1980) Viktora Kubala, inšpirovaný historickou legendou o krutej Čachtickej pani premietli 18. októbra 2017 na medzinárodnom festivale klasických filmov Lumiére vo francúzskom Lyone. Do sekcie Archívne poklady a kuriozity ho vybrali dramaturgovia festivalu spolu s ďalšími šiestimi snímkami.


Téma TASR