VIDEO: Veľká koralová bariéra odumiera

Tablet.TV, 19. apríla 2017 8:00

Vedci volajú po vojne proti globálnemu otepľovaniu a emisiám.

Koralové more 19. apríla (TABLET.TV) - Globálne otepľovanie a zvyšovanie množstva skleníkových plynov v ovzduší majú devastačný vplyv na prírodu, ktorá nás obklopuje. Jedným z alarmujúcich prípadov je Veľká koralová bariéra v Koralovom mori pri severovýchodnom pobreží austrálskeho Queenslandu.

Veľká koralová bariéra pri Austrálii Foto: Tablet.TVVedci z centra pre výskum koralových útesov upozorňujú, že podľa najnovších zistení až dve tretiny Veľkej koralovej bariéry podliehajú hromadnému bieleniu. Ide o jav, pri ktorom v dôsledku zvýšenia teploty alebo znečistenia vody miznú farebné organizmy žijúce v symbióze s koralmi. Tie potom trpia nedostatkom živín, sú oslabené, prestávajú rásť a hrozí im úhyn. Letecký prieskum odhalil bielenie koralov až na 1500-kilometrovom úseku Veľkej koralovej bariéry.

V roku 2016 evidovali vedci bielenie koralov prevažne v severnej tretine Veľkej koralovej bariéry. Tohtoročný výskum odhalil tento jav v pokročilom štádiu už aj v strednej časti najväčšej sústavy koralových útesov na Zemi.

Južná časť koralovej bariéry pri pobreží Austrálie zatiaľ nie je poškodená, udávajú výskumníci. Jedinou cestou k záchrane svetovej koralovej populácie je podľa nich vyhlásenie vojny globálnemu otepľovaniu.

Zachovanie koralových útesov má zásadný význam. Závisí od nich všetko. Sú zdrojom potravy, sú dôležitou zložkou medicínskych výskumov, a zároveň ochraňujú pobrežné oblasti pred ničivými búrkami.


VEĽKÁ KORALOVÁ BARIÉRA ODUMIERA by terazmedia

Téma TASR