Vatikán oslavuje 900. výročie Rádu maltézskych rytierov

TASR, 9. februára 2013 14:15

Maltézski rytieri sú katolícky náboženský rád, ale i humanitárna organizácia prevádzkujúca po celom svete vývarovne, nemocnice či zdravotnícke záchranné služby.

Rád maltézskych rytierov oslávil 900. výročie svojho vzniku Foto: TASR/AP
Vatikán 9. februára (TASR) - Rád maltézskych rytierov, jedna z najpodivuhodnejších organizácií na svete, oslávila dnes 900. výročie svojho vzniku pestrým sprievodom rímskym Námestím sv. Petra, omšou v bazilike a audienciou u pápeža Benedikta XVI. Píše o tom agentúra AP.

Maltézski rytieri sú katolícky náboženský rád, ale i humanitárna organizácia prevádzkujúca po celom svete vývarovne, nemocnice či zdravotnícke záchranné služby, no je zároveň aj suverénnou entitou, ktorá si vydáva vlastné pasy a má diplomatické vzťahy so 104 krajinami - nemá však ani jedinú krajinu, ktorú by považovala za svoju vlastnú.
Rád maltézskych rytierov oslávil 900. výročie svojho vzniku Foto: TASR/AP

Na omšu pri príležitosti 900. výročia uznania rádu Svätou stolicou kráčalo dnes v procesii cez Námestie sv. Petra približne 4000 ľudí - dobrovoľníkov i členov rádu, zahalených do čiernych plášťov s bielym osemcípym maltézskym krížom na prednej strane, približuje americká tlačová agentúra.

Téma TASR