V Londýne za rekordnú sumu vydražili originál ilustrácie Medvedíka Pú

TASR, 13. decembra 2012 13:05

Winnerova zbierka je doteraz najväčším podobným súborom, ktorý šiel do dražby

Londýn 13. decembra (TASR) - Unikátnu zbierku ilustrácií detských kníh, ktorú 28 rokov vytváral režisér Michael Winner, vydražili v stredu v aukčnej sieni Sotheby's za 1,1 milióna libier.
Foto: http://paintthemoment.wordpress.com

Nového majiteľa má za rekordnú sumu 139.300 libier ilustrácia Ernesta Sheparda k obľúbenej detskej knihe Medvedík Pú od Alana Alexandra Milna, na ktorej Krištof Robin ťahá macka hore schodmi.

Sheperdova práca vzbudzovala taký obdiv, že pri príležitosti jeho 90. narodenín v roku 1969 vo Viktóriinom a Albertovom múzeu v Londýne usporiadali výstavu 300 jeho skíc ku knihe. Modelom pre Medvedíka Pú bol plyšový macko jeho syna, ktorý sa potom v rodine dedil, až kým sa nedostal k jeho pravnučke Minnie, keď ho roztrhal susedov pes.
Foto: maplelam.com

Na akcii sa predali aj originály ilustrácií Beatrix Potterovej, Arthura Rackhama, Johna Tanniela a ďalších klasikov ilustrátorskej tvorby pre deti.

Winnerova zbierka je doteraz najväčším podobným súborom, ktorý šiel do dražby. Winner na vysvetlenie uviedol, že svoju zbierku predal, lebo bývalá záľuba mu už prestala spôsobovať radosť.

Téma TASR