V Jaroslavli uviedli na počesť Tereškovovej Alej kozmonautov

TASR, 16. júna 2013 20:00

Sovietska kozmonautka Valentina Tereškovová, ktorá svoj let absolvovala v dňoch 16.-19. júna 1963 na palube kozmickej lode Vostok 6, sa môže najnovšie tešiť aj z Aleje kozmonautov.

Ruska Valentina Terešková Foto: TASR
Moskva 16. júna (TASR) - Presne polstoročie uplynulo dnes od štartu prvej ženy na palube kozmickej lode do vesmíru.

Sovietska kozmonautka Valentina Tereškovová, ktorá svoj let absolvovala v dňoch 16.-19. júna 1963 na palube kozmickej lode Vostok 6, sa môže najnovšie tešiť aj z Aleje kozmonautov, ktorú pri tejto príležitosti odhalili v Jaroslavli, sídelnom meste jej rodnej oblasti. Informáciu priniesla tlačová agentúra DPA.

Žena, ktorá v ruskom letectve pôsobila až do odchodu do výslužby v roku 1997, keď dosiahla hodnosť generálmajora, sa narodila totiž v obci Veľké Maslennikovo v Jaroslavlskej oblasti.

Pri slávnostnom akte otvorenia novej aleje zvečnili odtlačky kozmonautkiných rúk na keramickej platni, ktorú vystavia v parku v Jaroslavli.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev dnes podľa informácií agentúry Interfax zaslal Valentine Tereškovovej blahoprajný telegram, v ktorom zdôraznil nedoceniteľný význam jej letu pre kozmonautiku.

Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin udelil už pred dvoma dňami niekdajšej kozmonautke Rad Alexandra Nevského za zásluhy o vlasť.

Podľa agentúry RIA Novosti Sovietsky zväz, respektíve Rusko vyslalo do vesmíru doposiaľ len tri ženy, zatiaľ čo Spojené štáty už vyše 50. Podľa Tereškovovej tento nepomer na ruskej strane zapríčinila séria nešťastných náhod, technických ťažkostí, ako aj snaha chrániť kozmonautky pred nehodami.Téma TASR