Tretia októbrová sobota bude opäť patriť Medzinárodnému dňu archeológi

TASR, 20. októbra 2018 8:30

Pripadá na tretiu sobotu v októbri, v tomto roku na 20. októbra.

New York/Paríž/Praha 20. októbra (TASR) - Oslava archeológie, radosť a vzrušenie z objavovania tvoria podstatu Medzinárodného dňa archeológie. Pripadá na tretiu sobotu v októbri, v tomto roku na 20. októbra. Prvýkrát sa pripomínal v roku 2011 ako Národný deň archeológie v USA i Kanade.
Archeológ Matej Ruttkay (vľavo) počas prieskumu Foto: TASR

Už vtedy organizátori - veľké inštitúcie ako napríklad Spoločnosť pre americkú archeológiu (SAA), Spoločnosť pre historickú archeológiu (SHA) či Americká antropologická asociácia (AAA), ale aj menšie múzeá či knižnice - pripravili viac ako stovku sprievodných programov.

V Českej republike mali pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie v tomto roku nahlásenú ponuku približne 80 akcií vo vyše 50 miestach krajiny, informoval portál denarcheologie.cz. Napríklad Múzeum T. G. Masaryka v Rakovníku v rámci osláv 100. výročia založenia republiky aj Medzinárodného dňa archeológie, pozval na 20. októbra na náučnú vychádzku "Mohyly zo strednej doby bronzovej pri Lánoch" do archeologickej lokality. V roku 1926 tento výskum finančne podporil prezident Tomáš Garrigue Masaryk a osobne sa chodieval na koni na výskumnú lokalitu pozerať.

Múzeum Jana Amosa Komenského v Uhorskom Brode pozvalo na Deň otvorených dverí vo svojich priestoroch 20. októbra. Český egyptologický ústav Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej (FF UK) v Prahe, ktorý sa v ČR podieľa na príprave Medzinárodného dňa archeológie, pozval na stretnutie s egyptológmi a na možnosť "stráviť s nimi deň plný poznávania a zábavy". Ďalší program v jednotlivých lokalitách ČR podáva portál denarcheologie.cz

Od roku 2011 sa archeológovia počas tretej októbrovej soboty usilujú o zvýšenie povedomia o archeológii. Verejnosti poskytujú príležitosť zapojiť sa do mnohých činností. Jedným z hlavných cieľov Medzinárodného dňa archeológie je zdôrazniť myšlienku, že archeológia je všade okolo človeka.

Napríklad vo Francúzsku organizujú od roku 2010 aj Národné dni archeológie. V tomto roku pripadli na 15. - 17. júna a konali sa s podporou ministerstva kultúry a komunikácie, Národného archeologického ústavu pre záchranné výskumy (INRAP), ktorý bol založený v roku 2001 zákonom o záchrannej archeológii. Vo Francúzsku sa uskutočnilo vyše 1300 podujatí na vyše 600 miestach krajiny.

V roku 2016 sa na celom svete počas Medzinárodného dňa archeológie realizovalo vyše 700 akcií a portál Amerického archeologického ústavu (AIA) vtedy medzi desiatkami účastníkov prvýkrát zaznamenal aj Slovensko.

Na ďalší rok sa uskutočnilo vyše 900 akcií na celom svete, na ich príprave sa podieľalo približne 600 organizácií. Vlani sa na Medzinárodnom dni archeológie zúčastnilo aj Slovensko.Zdroje:

www.archaeological.org/archaeologyday

www.archaeologybulletin.org/

https://journees-archeologie.fr/

www.culture.gouv.fr/

http://denarcheologie.cz/

www.muzeumtgm.cz/kulturni-program/aktualne/

www.mjakub.cz/mezinarodni-den-archeologie-iad-2018?idc=1927 https://cegu.ff.cuni.cz/udalost/mezinarodni-den-archeologie-2018/

www.spilberk.cz/mezinarodni-den-archeologie-2018-na-spilberku/

www.archaeologybulletin.org12 roi rscTéma TASR