Terézia je zodpovedná

TASR, 15. októbra 2018 6:51

Nositeľky tohto na slovenskom území menej rozšíreného mena oslovujeme Terezka, Terka, Terinka.

Foto: TASR


Bratislava 15. októbra (TASR) - Krstné meno Terézia je gréckeho pôvodu s nie celkom jasným významom. V preklade znamená "pochádzajúca z ostrova Thery", alebo "záštita". Nositeľky tohto na slovenskom území menej rozšíreného mena oslovujeme Terezka, Terka, Terinka. Meniny oslavujú 15. októbra.

Čo sa týka osobnosti Terézií, ich dominantnými vlastnosťami sú spoločenskosť, pevná vôľa, inteligencia a aktívnosť. Majú vrodený zmysel pre zodpovednosť. Môžu sa uplatniť ako k zákazníkom pozorné servírky v reštaurácii, či dôkladné ošetrovateľky, ktoré sa naplno venujú pacientom. Menej sa zaoberajú samy sebou. Bývajú z nich oddané partnerky a matky.

Dobre odolávajú únave aj preťaženosti. Mali by jesť každý deň teplé jedlo a v strave si dopĺňať vápnik plus vitamíny C a E.

Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich šťastné farby sú čierna a tmavomodrá. Ochranné rastliny medovka, baza, ochranné kamene ametyst, achát a perla.

Panna a učiteľka rímskokatolíckej cirkvi svätá TERÉZIA AVILSKÁ (1515-1582), pochádzajúca zo šľachtickej rodiny zo stredošpanielskeho mesta Avila, panna a učiteľka rímskokatolíckej cirkvi svätá TERÉZIA Z LISIEUX (1873-1897) z Francúzska, blahoslavená TERÉZIA Z KALKATY, známa aj ako MATKA TEREZA (1910-1997), vlastným menom Agnes Gonxha Bojaxhiu pochádzajúca z albánskej rodiny z macedónskeho Skopje, ďalej panovníčka a reformátorka MÁRIA TERÉZIA, ktorá bola korunovaná v Bratislave za uhorskú kráľovnú, slovenská spisovateľka, redaktorka, predstaviteľka ženského hnutia TERÉZIA VANSOVÁ (1857-1942), ktorej román Sirota Podhradských sa stal prvým slovenským románom napísaným autorkou ženou, ale i slovenská mezzosopranistka TERÉZIA KRUŽLIAKOVÁ - všetky tieto ženy nesú meno, pripadajúce v slovenskom kalendári na 15. októbra.

Mimovládna nezisková organizácia pre ekologickú výchovu v Českej republike dostala rovnaké meno - Sdružení TEREZA.

Jedna z piesní Waldemara Matušku tiež nesie názov TEREZA.


Téma TASR