Svetový deň fotografie priťahuje milióny ľudí

TASR, 19. augusta 2018 8:04

Dodnes zachovaná prvá stála fotografia Nicéphora Niépcea nesie názov Pohľad z okna v Le Gras.

Canberra/Paríž 18. augusta (TASR) - Svetový deň fotografie - 19. august - pripomína vynález fotografie. Svet zaň vďačí francúzskemu maliarovi, vedcovi a priekopníkovi fotografie Louisovi Jacquovi Mandému Daguerrovi (1787-1851), ktorý po dlhoročnom výskume prišiel na prvý použiteľný komplexný fotografický proces nazvaný daguerrotypia.
Foto: Wikepedie.cz

Prvú stálu fotografiu vytvoril Francúz Joseph Nicéphore Niépce (1765-1833) v roku 1826 heliografiou. Niektoré zdroje uvádzajú okrem roku 1826 aj iné, najmä 1825. Niépce nazval svoj proces termínom heliografia (zo starogréckeho helios - Slnko a grafein - písať). Ide o postup vytvárania kontaktných reprodukcií grafických listov a snímok z camery obscury.

Dodnes zachovaná prvá stála fotografia Nicéphora Niépcea nesie názov Pohľad z okna v Le Gras. Autor ju vyhotovil v roku 1829 z okna domu vo francúzskom Saint-Loup-de-Varennes pri Chalon-sur-Saône. Ako uvádza Niépceovo múzeum v Chalon-sur-Saône, najstaršia fotografia vyhotovená heliograficky je v súčasnosti v zbierkach Texaskej univerzity v Austine. Vďaka digitálnej technike je jej reprodukcia aj v Niépceovom múzeu.

Louis Jacques Mandé Daguerre mal fotografický proces vyvinutý už v roku 1837, v januári 1839 Francúzska akadémia vied ohlásila vynález daguerrotypie a o niekoľko mesiacov, 19. augusta 1839, vláda v Paríži vyhlásila, že odkúpila patent a "svetu dáva darček" - používanie tohto vynálezu.

V tom istom roku britský chemik, archeológ a priekopník fotografie William Henry Fox Talbot (1800-1877) predstavil Kráľovskej spoločnosti v Londýne svoj fotografický vynález - kalotypiu. Išlo o prvý fotografický proces založený na negatíve, z ktorého bolo možné urobiť väčšie množstvo fotografií.

Svetový deň fotografie založil austrálsky dobrodruh, bádateľ a fotograf Korske Ara v roku 2009 s cieľom spojiť miestne a svetové spoločenstvá. O rok neskôr, 19. augusta 2010, vytvoril aj prvú svetovú online galériu. S 270 fotografiami zaslanými na stránku v tento deň a jej návštevou milovníkmi fotografie z vyše 100 krajín to bol prvý oficiálny Svetový deň fotografie. Odvtedy sa slávi na celom svete.

Keď Svetový deň fotografie v roku 2010 začínal, internetovú stránku s vystavenými fotografiami navštívilo 20.000 ľudí. V roku 2016 prihlásených 3000 snímok pritiahlo okolo 500 miliónov návštevníkov, informoval portál canberratimes.com.au.

Svetový deň fotografie je určený všetkým fotografom - amatérom aj profesionálom.

Téma TASR