Svet: Historický kalendár na 5. októbra

TASR, 5. októbra 2018 6:10

Piatok 5. októbra 2018. Je to štyridsiaty pracovný týždeň a 278. deň roka 2018.

Foto:TASR


Bratislava 5. októbra (TASR) -

SVET - OSOBNOSTI

1713 - Narodil sa francúzsky osvietenský filozof a spisovateľ DENIS DIDEROT. Zomrel 31.7.1784.

1864 - Narodil sa francúzsky chemik, priekopník fototechniky a spolutvorca kinematografu LOUIS JEAN LUMIERE, ktorý okrem iného usporiadal prvé verejné kinematografické predstavenie na svete. Zomrel 6.6.1948.

1879 - Narodil sa americký lekár a virológ FRANCIS PEYTON ROUS, laureát Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu za výskum rakoviny (1966). Zomrel 16.2.1970.

1882 - Narodil sa americký vynálezca modernej rakety ROBERT GODDARD. Zomrel 10.8.1945.

1936 - Narodil sa český dramatik, politik a štátnik VÁCLAV HAVEL. Jeden z hlavných predstaviteľov československého disidentského hnutia. Tvorca, hovorca a signatár Charty 77. Bol prezidentom Československej socialistickej republiky (ČSSR), Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a prvý prezident samostatnej Českej republiky (ČR). Je autorom divadelných hier ako napríklad Zahradní slavnost, Audience či Asanace. Zomrel 18.12.2011.

1946 - Narodil sa český herec RUDOLF HRUŠÍNSKÝ, mladší.

1951 - Narodil sa írsky spevák, hudobník, herec a občiansky aktivista BOB GELDOF, celým menom Robert Frederick Xenon Geldof. Ako aktivista v roku 1985 zorganizoval svoju prvú charitatívnu hudobnú akciu Live Aid a v roku 2005 zorganizoval šesť charitatívnych koncertov Live 8. Herecky sa preslávil v kultovom filme Alana Parkera The Wall.

1965 - Narodil sa legendárny kanadský hokejista MARIO LEMIEUX, ktorý je považovaný za jedného z najlepších hráčov NHL, hrával za Pittsburgh Penguins. Kariéru ukončil v roku 2006 zo zdravotných dôvodov.

1975 - Narodila sa britská herečka KATE ELIZABETH WINSLETOVÁ, ktorá sa zaskvela vo filme Rozum a cit, ale filmovou hviezdou sa stala, keď stvárnila postavu Rose vo veľkofilme Titanic, kde hrala po boku herca Leonarda DiCapria, s ktorým si neskôr zahrala aj vo filme Núdzový východ. Svoj herecký talent predviedla napríklad aj v snímkach Malé deti alebo Predčítač.

2017 - Zomrela francúzska herečka a spisovateľka ANNE WIAZEMSKY, vnučka svetoznámeho francúzskeho románopisca, laureáta Nobelovej ceny Francoisa Mauriaca a bývalá manželka nemenej slávneho francúzskeho filmára Jeana-Luca Godarda. Debutovala vo filme A čo ďalej Baltazár režiséra Roberta Bressona, avšak už čoskoro sa stala Godardovou múzou, manželkou a často obsadzovanou herečkou v jeho snímkach. Narodila sa 14.5.1947.

SVET - UDALOSTI

1842 - Josef Groll v českej Plzni uvaril prvé novodobé priezračné zlaté pivo tým, že skombinoval bavorský spôsob spodného kvasenia s miestnymi ingredienciami – svetlým sladom, mäkkou vodou a žateckým chmeľom.

1908 - Bulharsko vyhlásilo nezávislosť od Osmanskej ríše.

1962 - V Spojenom kráľovstve vyšiel prvý singel skupiny Beatles s názvom Love Me Do.

1969 - Britská televízna stanica BBC začala vysielať legendárnu zábavnú reláciu Lietajúci cirkus Montyho Pythona (Monty Python’s Flying Circus). Každá časť tejto relácia bola zostavená z humorných skečov, ktoré s nekonvenčným prístupom vytvárala kultová komediálna skupina Monty Python (Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin).

1983 - Lídrovi poľskej odborovej organizácie Solidarita Lechovi Walesovi udelili Nobelovu cenu za mier.

1994 - Vo švajčiarskych dedinách Chiery a Granges-sur-Salvan polícia objavila 48 tiel obetí hromadnej samovraždy príslušníkov švajčiarsko-kanadskej sekty Rádu zlatého chrámu.

2000 - Stúpenci srbskej opozície, ktorí sa v centre Belehradu zišli na najväčšej demonštrácii proti juhoslovanskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi za 13 rokov jeho vlády, obsadili budovu federálneho parlamentu a štátnej televízie.

2004 - Američania David Gross, David Politzer a Frank Wilczek dostali Nobelovu cenu za fyziku. Trojica amerických fyzikov objavila zvláštny aspekt takzvaného silného vzájomného pôsobenia, zodpovedného za súdržnosť elementárnych častíc hmoty (kvarkov). Silné vzájomné pôsobenie patrí medzi štyri základné prírodné sily.

2008 - V Rusku uviedli do prevádzky prvú časť ropovodu Východná Sibír - Tichý oceán. Sprevádzkovaný úsek meria 1100 kilometrov.

Téma TASR