Svet: Historický kalendár na 22. septembra

TASR, 22. septembra 2018 6:20

Sobota 22. septembra 2018. Je to tridsiaty ôsmy pracovný týždeň a 265. deň roka 2018.

Foto:TASR


Bratislava 22. septembra (TASR) -

SVET - OSOBNOSTI

1791 - Narodil sa britský fyzik a chemik MICHAEL FARADAY, zakladateľ vedy o elektromagnetizme. Zomrel 25.8.1867.

1924 - Narodila sa britská spisovateľka ROSAMUNDE PILCHEROVÁ, autorka romantických príbehov.

1938 - Narodil sa americký filmový herec, politický a protivojnový aktivista, folkový hudobník a spevák DEAN REED, celým menom Dean Cyril Reed. Zomrel v jazere neďaleko nemeckého Berlína za nevyjasnených okolností 13.6.1986.

1957 - Narodil sa austrálsky spevák, hudobník, skladateľ a textár NICK CAVE, líder skupiny The Bad Seeds. Známy je aj z kultového filmu Wima Wendersa Nebo nad Berlínom.

1958 - Narodil sa taliansky operný spevák (tenor) ANDREA BOCELLI s nevyliečiteľnou očnou chorobou, ktorá spôsobila, že v 12 rokoch oslepol. Superhviezda menom Bocelli sa zrodila v roku 1992, keď taliansky spevák Zucchero hľadal druhý hlas do duetu piesne Miserere, ktorá sa dodnes spieva po celom svete.

- Narodila sa americká rocková speváčka a gitaristka JOAN JETTOVÁ, známa svojou pesničkou I Love Rock'n'Roll.

1976 - Narodil sa známy brazílsky futbalista RONALDO, celým menom Ronaldo Luis Nazário de Lima, držiteľ Zlatej lopty aj Zlatej kopačky. Svoju kariéru oficiálne ukončil v roku 2011.


SVET - UDALOSTI


1735 - Britský ministerský predseda Robert Walpole sa ako prvý v histórii Spojeného kráľovstva nasťahoval do rezidencie na Downing Street v Londýne.

1792 - Národný konvent vo Francúzsku vyhlásil Prvú republiku.

1862 - Republikán, 16. americký prezident (1861-1865) Abraham Lincoln vydal predbežné vyhlásenie o zrovnoprávnení otrokov. Proklamácia nadobudla platnosť 1.1.1863.

1869 - Vyšiel poštový regulatív o zavedení korešpondenčného lístka pre vnútrozemský poštový styk v Rakúsko-Uhorsku. Prvý korešpondenčný lístok na svete dali do obehu 1. októbra 1869.

1903 - Emigrant z Talianska Italo Marchiony si dal v USA patentovať stroj na výrobu jedlých zmrzlinových kornútikov.

1908 - Bulharsko vyhlásilo nezávislosť od Osmanskej ríše.

1921 - Estónsko, Litvu a Lotyšsko prijali za členov Spoločnosti národov (dnes Organizácia Spojených národov - OSN).

1968 - V Egypte slávnostne na novom mieste otvorili chrám z Abú Simbel, postavený Ramzesom II. v 13. storočí pred n.l. na západnom brehu Nílu. Na novom mieste preto, lebo hrozilo jeho zatopenie Asuánskou priehradou. S pomocou Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - UNESCO) bol rozobraný a prenesený na bezpečnejšie miesto.

1980 - Konflikt medzi Irakom a Iránom o nadvládu nad ústím rieky Šatt-al-Arab a niektoré ostrovy v Perzskom zálive prerástol do vojny. Vojenský konflikt trval do 20. augusta 1988.

1981 - Vtedajší francúzsky prezident Francois Mitterrand otvoril železničnú rýchlodráhu TGV medzi francúzskymi mestami Parížom a Lyonom.

1992 - Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) rozhodlo o vylúčení Juhoslávie zo svojich radov kvôli pretrvávajúcej občianskej vojne.

1994 - Vojenské lietadlá Severoatlantickej aliancie (North Atlantic Treaty Organization - NATO) zaútočili na pozície bosnianskych Srbov pri Sarajeve. Išlo o odvetu za útok bosnianskych Srbov na jednotky UNPROFOR.

2006 - Dvadsať ľudí zahynulo a desať ďalších utrpelo zranenia v severozápadnej časti Nemecka, keď sa počas skúšobnej jazdy vykoľajila súprava vysokorýchlostného vlaku.

2011 - Vtedajší pápež Benedikt XVI. začal svoju prvú oficiálnu štátnu návštevu Nemecka.

- Vedci Európskej organizácie pre jadrový výskum, známej ako CERN oznámili, že pri pokuse pravdepodobne zachytili častice, ktoré sa pohybovali rýchlejšie ako svetlo (prúd neutrín vypustený z urýchľovača častíc pri Ženeve vo Švajčiarsku do laboratória v Taliansku vo vzdialenosti 730 kilometrov prešiel o 60 nanosekúnd rýchlejšie ako svetlo).

2013 - Útok dvojice samovražedných atentátnikov v meste Pešávar na severe Pakistanu si vyžiadal 78 obetí, vrátane 34 žien a siedmich detí. Samovražední atentátnici sa odpálili s odstupom iba niekoľkých sekúnd vnútri kostola ihneď po omši, keď sa ľudia začali rozchádzať.

2014 - Po desať mesiacov trvajúcej a 711 miliónov kilometrov dlhej ceste sa americká výskumná sonda MAVEN dostala na obežnú dráhu okolo planéty Mars. Oznámil to americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

2015 - Futbalový útočník Bayernu Mníchov (Nemecko) Robert Lewandowski sa postaral o rekordný zápis v nemeckej Bundeslige. Poľský futbalista strelil najrýchlejší hetrik v histórii súťaže, keď skóroval trikrát v priebehu štyroch minút a celkovo dal päť gólov za neuveriteľných deväť minút.
Téma TASR