Štátne sviatky, pamätné dni, svetové a medzinárodné dni na 15.4.-21.4.

TASR, 13. apríla 2017 9:19

Štátne sviatky, pamätné dni, svetové a medzinárodné dni na 15.-21. apríla.

Foto: pixabay.com


Bratislava 13. apríla (TASR) -

15. apríl

Biela sobota - podľa kresťanskej tradície bol Ježiš pochovaný do hrobu. V sobotu sa v chrámoch nekonajú služby Božie či sväté omše.

Svetový deň biomedicínskej laboratórnej vedy - bol vyhlásený na 22. valnom zhromaždení Medzinárodnej asociácie medicínskych laboratórnych technológií (International Association of Medical Laboratory Technologists, IAMLAT) v nórskej metropole Oslo roku 1996.


16. apríl

Veľkonočná nedeľa - zmŕtvychvstanie Ježiša Krista je najstarší, najväčší a najradostnejší sviatok liturgického roku vo všetkých kresťanských cirkvách.

Výročie narodenín kráľovnej Margaréty II. - štátny sviatok Dánskeho kráľovstva (1940).


17. apríl

Veľkonočný pondelok - spojený s viacerými ľudovými tradíciami vrátane šibačky a oblievačky.

Svetový deň hemofílie - vyhlásila ho v roku 2003 Svetová federácia hemofílie (World Federation of Hemophilia, WFH).

18. apríl

Medzinárodný deň ochrany pamiatok a historických sídiel - vyhlásila ho Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO).

Európsky deň práv pacientov - s podporou Európskeho parlamentu (EP) a Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EESC) bol v roku 2002 vyhlásený s tým, že sa bude pripomínať 18. apríla. S iniciatívou na vyhlásenie tohto dňa prišla európska sieť pacientskych organizácií - Združenie za aktívne presadzovanie občianskych práv (Active Citizenship Network, ACN). Tá 15. novembra 2002 predstavila v Bruseli Európsku chartu práv pacientov a požiadala Európsku komisiu (EK), aby uznala 18. apríl ako oficiálny Európsky deň práv pacientov.

Svetový deň rádioamatérov - deň súvisí so založením Medzinárodnej únie rádioamatérov (International Amateur Radio Union, IARU), ktorú založili 18.4.1925 v Paríži vo Francúzsku.

Deň nezávislosti - štátny sviatok Zimbabwianskej republiky (1980).


19. apríl

Deň republiky v Sierra Leone (1971).


21. apríl


Deň materskej škôlky - viaže sa ku dňu narodenia nemeckého pedagóga Friedricha Wilhelma Augusta Fröbela (1782), tvorcu systému predškolskej výchovy založenej na detskej hre. Fröbel založil ako prvý materské škôlky (Kindergarten). Tie sa v druhej polovici 19. storočia rozšírili po celom Nemecku. Jeho vplyv sa neskôr prejavil v predškolských výchovných inštitúciách v Európe i Amerike.Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac