Slovensko: Historický kalendár na 5. októbra

TASR, 5. októbra 2018 6:21

Piatok 5. októbra 2018. Je to štyridsiaty pracovný týždeň a 278. deň roka 2018.

Foto:TASR


Bratislava 5. októbra (TASR) -

SLOVENSKO - OSOBNOSTI

1897 - Narodila sa v Báčskom Petrovci (dnes Srbsko - Vojvodina) maliarka ZUZANA MEDVEĎOVÁ. Zomrela 11.2.1985.

1919 - Narodil sa v Trenčíne spisovateľ, historik, právnik a pedagóg VOJTECH ZAMAROVSKÝ, jeden z najvýznamnejších slovenských autorov literatúry faktu v celosvetovom meradle. Zamarovský je nositeľom čestného titulu Veľvyslanec helenizmu za rok 2006, ktorý mu udelila prefektúra gréckych Atén za celoživotné dielo a príspevok k šíreniu myšlienok helenizmu v celom regióne strednej a východnej Európy. O Mezopotámii, starovekom Grécku a starovekom Egypte napísal 14 kníh. K najznámejším patria Za siedmimi divmi sveta, Objavenie Tróje, Grécky zázrak či Vzkriesenie Olympie. Zomrel 26.7.2006.

1943 - Narodila sa v Levoči filozofka, spisovateľka a prekladateľka ETELA FARKAŠOVÁ, laureátka Ceny Anasoft Litera 2018 za román Scenár.


SLOVENSKO - UDALOSTI


1929 - Podpredsedu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS) Vojtecha Tuku odsúdili na 15 rokov väzenia, z ktorých si odsedel osem a pol roka.

1938 - Abdikoval prezident Československej republiky (ČSR) Edvard Beneš.

2008 - Začal vysielať druhý televízny okruh TV JOJ – JOJ Plus.

2009 - Tri slovenské (Komárno, Hurbanovo, Kolárovo) a tri maďarské (Tata, Komárom, Kisbér) mestá vytvorili nový euroregión Európske zoskupenie územnej spolupráce Pons Danubii s ručením obmedzeným, ktorý na Slovensku začal vystupovať pod názvom Zoskupenie Pons Danubii. Sídlo má v Komárne.

2012 - Predstavitelia 15 krajín Európskej únie (EÚ) a Chorvátska sa na Bratislavskom hrade zišli na rokovaní zoskupenia Priatelia kohézie. Stretnutia sa zúčastnili aj vtedajší predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso, predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz či podpredseda EK Maroš Šefčovič. Všetci zúčastnení stretnutia Priateľov kohézie podpísali spoločnú deklaráciu týkajúcu sa eurorozpočtu na roky 2014 a 2020. Do skupiny Priateľov kohézie patrí Slovensko, Maďarsko, Česko, Poľsko, Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Grécko, Litva, Lotyšsko, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Španielsko.
Téma TASR