Slovensko: Historický kalendár na 26. septembra

TASR, 26. septembra 2018 6:28

Streda 26. septembra 2018. Je to tridsiaty deviaty pracovný týždeň a 269. deň roka 2018.

Foto:TASR


Bratislava 26. septembra (TASR) -

SLOVENSKO - OSOBNOSTI

1908 - Narodila sa v Predajnej divadelná a filmová herečka, členka Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave BETA (ALŽBETA) PONIČANOVÁ. Hrala napríklad aj vo filme Matkina spoveď z roku 1936. Zomrela 18.12.1987.

1929 - Narodil sa v Rajci architekt a projektant FERDINAND MILUČKÝ, jeden z najvýznamnejších slovenských architektov druhej polovice 20. storočia. Je autorom krematória v Bratislave, spoluautorom sídliska Trávniky v Bratislave či Domu umenia v Piešťanoch.

1931 - Narodila sa v obci Zbehy spisovateľka, redaktorka a autorka rozhlasových hier MARÍNA ČERETKOVÁ-GÁLLOVÁ. Debutovala knihou noviel Koniec líšky, po ktorej nasledovali diela: Stokrát moje leto, Smrť červenej jarabiny, Samota pre bohov, Koňak pre Amáliu či Hriešne dievča Júlia. Po dlhšej nútenej odmlke jej vyšli prózy Jednooký, Cudzie deti alebo Uniesť si svoj kríž. Zomrela 22.10.2017.

1939 - Narodil sa v Banskej Bystrici významný očný lekár-oftalmológ MILAN IZÁK.

1949 - Narodil sa vo Vígľaši filmový scenárista (napríklad filmy: Neha, Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbis pictus alebo Muzika), dramaturg a bývalý rektor Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave ONDREJ ŠULAJ, v súčasnosti dekan Filmovej a televíznej fakulty VŠMU.


SLOVENSKO - UDALOSTI


1893 - Americkí Slováci žijúci v americkom Chicagu založili Maticu slovenskú v USA. Za jej predsedu bol zvolený Štefan Furdek. Po piatich rokoch Matica slovenská v USA zanikla.

1918 - Edvard Beneš oznámil v Paríži utvorenie dočasnej československej vlády. Tvorili ju Tomáš Garrigue Masaryk ako jej predseda, Edvard Beneš ako minister zahraničia a vnútra a Milan Rastislav Štefánik ako minister vojny.

1921 - Tomáš Garrigue Masaryk vymenoval novú československú vládu na čele s Edvardom Benešom. Slovensko v nej zastupovali Vavro Šrobár, Ivan Dérer a Martin Mičura.

1937 - Odhalili pomník Pavla Országha-Hviezdoslava pred budovou Slovenského národného divadla (SND - historická budova) v Bratislave.

2003 - Na Slovensku sa o 8.00 hod. začal celoslovenský výstražný jednohodinový štrajk. Zorganizovala ho Konfederácia odborových zväzov (KOZ).

2016 - Europoslanec Boris Zala požiadal o prerušenie svojho členstva v Smere-SD.
Téma TASR