Slovensko: Historický kalendár na 21. februára

TASR, 21. februára 2019 6:51

Štvrtok 21. februára 2019. Je to ôsmy pracovný týždeň a 52. deň v roku 2019. Do konca roka zostáva 313 dní.

Foto:TASR


Bratislava 21. februára (TASR) -

SLOVENSKO - OSOBNOSTI

1882 - Narodil sa v Detve námorný kapitán a organizátor lodnej dopravy JÚLIUS JURAJ THURZO, ktorý sa ako námorný dôstojník plavil po Karibskom mori, Atlantickom, Tichom i Indickom oceáne. V rukopisoch zanechal cestopisy: Českoty Pampero, Po stopách Kolumbových, Tajfún, Okolo Austrálie, ktoré súborne vyšli až posmrtne pod názvom Po svetových moriach. Zomrel 16.2.1950.

1915 - Narodil sa v Šahách hudobný skladateľ a klavirista LADISLAV SCHRAMM. Zomrel 19.12.1984.

1916 - Narodila sa v Novej Bani operná speváčka a vokálna pedagogička MARKA MEDVECKÁ. Zomrela 19.6.1990.

1933 - Narodil sa v obci Igram sinológ, vedec, publicista a prekladateľ JOZEF MARIÁN GÁLIK.

- Narodil sa v Hosťovciach nad Bodvou (dnes Hosťovce) maliar a grafik JÚLIUS HEGYESY.

1940 - Narodil sa v obci Ratkovské Bystré básnik a autor literatúry pre deti ONDREJ NAGAJ.

1948 - Narodil sa v Martine herec DUŠAN KAPRÁLIK, člen Divadla Nová scéna v Bratislave.

1951 - Narodil sa v Bratislave hudobný skladateľ a dirigent SVETOZÁR ŠTÚR ml.

1966 - Narodila sa herečka ZUZANA SKOPÁLOVÁ.

1976 - Narodila sa v Trnave jazzová speváčka a herečka (napr. seriál Panelák) LUCIA LUŽINSKÁ.

1985 - Narodil sa v Bratislave bývalý úspešný profesionálny cyklista MARTIN VELITS, brat (dvojča) tiež cyklistu Petra Velitsa.

- Narodil sa v Bratislave bývalý úspešný profesionálny cyklista PETER VELITS, brat (dvojča) tiež cyklistu Martina Velitsa.

1989 - Zomrel (spáchal samovraždu) v americkom San Diegu košický rodák maďarský spisovateľ SÁNDOR MÁRAI, autor do viacerých jazykov preložených románov, napríklad Sviece dohárajú. Známe sú aj: Kniha byliniek a Nebo a zem - dve knižky krátkych aforizmov či filozofických myšlienok, alebo zápiskov denníkového typu. Narodil sa 11.4.1900.

2018 - Zomrel (bol zavraždený) vo Veľkej Mači investigatívny novinár portálu aktuality.sk JÁN KUCIAK. Polícia našla mŕtve telo novinára 26. februára 2018. Jeho smrť vyvolala na Slovensku občianske protesty, ktoré vyvolali zmeny na politickej scéne, napríklad odstúpenie vtedajšieho premiéra Roberta Fica. Narodil sa 17.5.1990.

- Zomrela (bola zavraždená) vo Veľkej Mači archeologička a snúbenica investigatívneho novinára Jána Kuciaka MARTINA KUŠNÍROVÁ. Polícia našla jej mŕtve telo 26. februára 2018. Narodila sa 3.4.1990.


SLOVENSKO - UDALOSTI


1440 - V noci z 21. na 22. februára toho roku Helena Kottannerová, komorná uhorskej kráľovnej vdovy Alžbety, ukradla kráľovskú korunu z Vyšehradu (dnes Maďarsko). Priniesla ju do Komárna, kde kráľovná 22.2.1440 porodila syna Ladislava V. Ten bol za necelé tri mesiace touto korunou korunovaný za kráľa.

1604 - Do Košíc prišli jezuiti a ich príchod predznamenal opätovný návrat obyvateľstva ku katolicizmu.

1921 - V Krompachoch vypukla veľká vzbura, ktorú vyvolali ženy robotníkov tamojších železiarní. Privolaní žandári chceli ženy rozohnať, ale na nádvorí železiarní sa zhromaždili už aj robotníci. Veliteľ žandárov dal povel strieľať, pričom štyria robotníci zahynuli a 14 utrpeli zranenia. Robotníkom sa však podarilo vtrhnúť do budovy a zabili zástupcu riaditeľa a hlavného slúžneho. V nasledujúci deň bolo vyhlásené stanné právo a zatknutých bolo 64 robotníkov, ktorých neskôr odsúdili na viacročné väzenie.

1948 - Predseda Zboru povereníkov Gustáv Husák odvolal povereníkov za Demokratickú stranu (DS) dôvodiac, že demisia ministrov za DS (20. februára 1948) vo vláde znamená aj ich demisiu.

1991 - Na zasadaní v Madride (Španielsko) bola Česká a Slovenská Federatívna Republika (ČSFR) prijatá do Rady Európy (RE).

2002 - Sociálnodemokratická alternatíva (SDA) bol názov novej ľavicovej politickej strany, ktorej vznik ohlásil člen jej prípravného výboru, predtým poslanec za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) Peter Weiss. Zanikla 31. decembra 2004, keď sa spolu so SDĽ aj Sociálnodemokratickou stranou Slovenska (SDSS) zlúčili so stranou SMER, ktorej názov sa k 1. januáru 2005 zmenil na Smer-SD (Smer-Sociálna demokracia).

2008 - Svoj odchod z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a z poslaneckého klubu oznámili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za KDH Vladimír Palko, Pavol Minárik, František Mikloško a Rudolf Bauer.

2009 - Na železničnom priecestí v Polomke narazil osobný vlak na trati Červená Skala – Banská Bystrica do ľavej strednej časti autobusu, pričom došlo k jeho prevráteniu na pravú stranu a k vykoľajeniu motorového vozňa. Autobus bol takto tlačený 26 metrov až do zastavenia vlaku. Pri nehode zahynulo 12 osôb, šesť ľudí utrpelo ťažké zranenia, 19 ľahké. Počas nehody sa v autobuse nachádzali obyvatelia Bánoviec nad Bebravou a okolia, ktorí cestovali na lyžovačku. Vláda Slovenskej republiky (SR) vzápätí vyhlásila na 22. februára 12-hodinový štátny smútok.

2010 - Biatlonista Pavol Hurajt získal na Zimných olympijských hrách (ZOH) vo Vancouveri bronzovú medailu v pretekoch na 15 km hromadným štartom.

2018 - Vo Veľkej Mači zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Polícia ich mŕtve telá našla až 26. februára 2018. Udalosť vyvolala občianske protesty, pod tlakom ktorých sa udiali mnohé zmeny na politickej scéne a v radoch polície. Odstúpili napríklad vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD), minister vnútra Robert Kaliňák či policajný prezident Tibor Gašpar.

Téma TASR