Slovensko: Historický kalendár na 20. augusta

TASR, 20. augusta 2018 6:49

Pondelok 20. augusta 2018. Je to tridsiaty štvrtý pracovný týždeň a 232. deň v roku 2018.

Foto:TASR


Bratislava 20. augusta (TASR) -

SLOVENSKO – OSOBNOSTI

1663 - Narodil sa na hrade Červený Kameň vojvodca a krajinský hodnostár, gróf JÁN PÁLFI, ktorý bol úspešným veliteľom a zúčastnil sa bitiek proti osmanskej armáde a povstalcom Františka II. Rákociho. Priazeň panovníčky Márie Terézie si získal tým, že pod jeho vplyvom uhorské stavy podporili jej korunováciu. Zomrel 24.3.1751.

1908 - Zomrel v Kremnici lekár, spisovateľ a humorista GUSTÁV KAZIMÍR ZECHENTER-LASKOMERSKÝ. Je tiež autorom prvej geologickej mapy so slovenským názvoslovím. Narodil sa 4.3.1824.

1924 - Narodil sa v Tisovci evanjelický farár, učiteľ, redaktor, básnik a prekladateľ MILAN KRAUS, člen Spolku slovenských spisovateľov. Zomrel 8.8.2006.

1926 - Narodil sa v Bratislave novinár, zahraničný korešpondent Československého rozhlasu a diplomat DUŠAN RUPPELDT. Zomrel 4.11.1993.

1938 - Narodil sa v Lučenci herec, spevák (barytón), interpret populárnej a džezovej hudby IVO HELLER.

1941 - Narodil sa v Bratislave herec, humorista, spisovateľ a dramatik JÚLIUS SATINSKÝ, spolu s Milanom Lasicom vytvoril legendárnu dvojicu, ktorá viac ako štyri desaťročia zabávala divákov v divadle či v televízii inteligentným humorom. Ako filmový herec je známy hlavne z filmov: S tebou mně baví svět, Utekajme, už ide či Srdečný pozdrav ze zeměkoule. Vydal aj niekoľko kníh ako napríklad Moji milí Slováci, Karavána šteká, psi idú ďalej alebo Rozprávky uja Klobásu. Spolu s Milanom Lasicom napísal divadelné hry: Náš priateľ René, Deň radosti. Zomrel 29.12.2002.

1952 - Narodila sa v Bratislave herečka HANA GREGOROVÁ.

2017 – Zomrela v Bratislave dlhoročná šéfredaktorka Revue svetovej literatúry a prekladateľka z anglického, srbského a chorvátskeho jazyka JARMILA SAMCOVÁ. Narodila sa 15.9.1939.


SLOVENSKO – UDALOSTI


1848 - Začala sa doprava na železničnej trati Marchegg - Bratislava. Trať sa stala spojnicou medzi Severnou dráhou a Uhorskou centrálnou železnicou. Spájala obe hlavné mestá rakúsko-uhorskej monarchie (Viedeň a Budapešť) a pre Bratislavu znamenala rýchly rozvoj priemyslu. Zároveň Bratislavčania po prvý raz videli parnú lokomotívu. Lokomotíva bola značky Bihar.

1944 - Britsko-americké letectvo bombardovalo rafinériu v Dubovej.

1968 - V Prahe (dnes Česko) sa začalo o 14.00 h zasadanie predsedníctva Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ). Počas jeho priebehu prišla o 23.00 h prvá správa o obsadení republiky vojskami "socialistickej päťky" (Zväzu sovietskych socialistických republík - ZSSR, Nemeckej demokratickej republiky - NDR, Poľska, Maďarska a Bulharska). Za dramatickej situácie došlo k schváleniu rozkazu ministra obrany Martina Dzúra, aby armáda nekládla odpor - to isté sa vzťahovalo na Verejnú bezpečnosť (VB) a Ľudové milície (ĽM). Bolo vydané "Provolání ke všemu československému lidu", v ktorom sa uvádzalo, že vojská ZSSR obsadzujú Československú socialistickú republiku (ČSSR) proti vôli ústavných orgánov a bez ich vedomia.

1984 - Začala sa skúšobná prevádzka jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach.

2008 - V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sa do konca mája 2009 konala jedinečná motýlia šou. V tropickom skleníku Victoria sa z kukiel postupne liahli tropické motýle.

2015 - Neďaleko obce Červený Kameň v okrese Ilava sa zrútili dve lietadlá typu L 410, ktorých posádky nacvičovali hromadný zoskok. Jedno z lietadiel sa zrútilo do ťažko prístupnej oblasti sedla Chotuč a druhé asi dva kilometre od obce Červený Kameň. V každom z lietadiel boli dvaja piloti a 17 výsadkárov. Z celkovo 38 ľudí sedem nehodu neprežilo. Okrem troch parašutistov aj štyria piloti.

2016 - Štvorkajak rýchlostných kanoistov v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka získal na olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro v K4 na 1000 m striebro.


Téma TASR