Slovensko: Historický kalendár na 18. apríla

TASR, 18. apríla 2018 6:24

Streda 18. apríla 2018. Je to šestnásty pracovný týždeň a 108. deň roka 2018.

Foto:TASR


Bratislava 18. apríla (TASR) -

SLOVENSKO - OSOBNOSTI


1822 - Narodil sa v Revúcej evanjelický kňaz, kultúrny pracovník, vlastivedný bádateľ, hudobný teoretik, folklorista, jazykovedec, zberateľ ľudovej slovesnosti ĽUDOVÍT ADOLF REUSS. Zomrel 25.9.1905.

1857 - Narodila sa vo Zvolenskej Slatine spisovateľka, priekopníčka slovenského ženského románu, organizátorka ženského hnutia, národná a osvetová pracovníčka TERÉZIA VANSOVÁ. Je autorkou známeho románu Sirota Podhradských a zakladateľkou prvého ženského časopisu na Slovensku Dennica. Zomrela 10.10.1942.

1873 - Narodil sa v Miškovci (dnes Maďarsko) maliar ELEMÍR HALÁSZ-HRADIL, ktorý patril k predstaviteľom luminizmu, impresionizmu a secesného dekorativizmu. Jeho obraz Pod stromom je považovaný za prvé impresionistické výtvarné dielo vytvorené v slovenskom prostredí. Zomrel 9.12.1948 v Košiciach.

1878 - Zomrel v Ľuboreči básnik DANIEL MARÓTHY. Narodil sa 14.4.1825.

1926 - Narodil sa v Novom Meste nad Váhom spisovateľ a básnik FEDOR CÁDRA. Zomrel 10.2.1998.

1929 - Narodil sa v Čejči (dnes Česko) nestor slovenskej kunsthistórie, publicista a pedagóg RADISLAV MATUŠTÍK. Zomrel 17.8.2006.

1931 - Narodil sa v Bratislave cyklista, tréner a priekopník slovenskej dráhovej cyklistiky KAROL MENSCHY, bývalý československý reprezentant. Bol jedným z prvých členov cyklistického oddielu Inter Slovnaft Bratislava. V posledných rokoch ako člen TJ Rapid Bratislava spoluorganizoval viacero cyklistických pretekov na dráhe i na ceste. Zomrel 28.5.2010.

1964 - Narodil sa v Leviciach vydavateľ KOLOMAN KERTÉSZ BAGALA. V roku 1991 založil Literárnu a kultúrnu agentúru L.C.A., ktorá sa venuje organizácii kultúrnych podujatí, propagácii domácej literatúry v zahraničí a najmä vydavateľskej činnosti. Založil a jedenásť rokov organizoval literárnu súťaž Poviedka.

1993 - Zomrel v Bratislave literárny historik, bibliograf a publicista JÁN VLADIMÍR ORMIS. Narodil sa 3.6.1903.

2008 - Zomrel v Bratislave legendárny bubeník ANDREJ LABÁTH, ktorý svojím umením predstavoval pre viaceré generácie poslucháčov na Slovensku hudobnú legendu. Hral s viacerými hudobnými formáciami, v hudobnej skupine Sama Ivašku, skupine Jany Kocianovej, bol členom skupiny Ľuba Beláka, ktorá v tom čase sprevádzala Karola Duchoňa. Narodil sa 18.7.1955.


SLOVENSKO - UDALOSTI


1920 - V Československej republike (ČSR) sa konali voľby do poslaneckej snemovne už podľa všeobecného volebného práva. Voliť mohol každý, kto dosiahol vek 21 rokov.

1966 - Film Obchod na korze, ktorý režírovali Elmar Klos a Ján Kadár, v hlavnej úlohe sa predstavil slovenský herec Jozef Kroner (stvárnil postavu Tóna Brtku), získal Oscara v kategórii zahraničných filmov.

- Československá socialistická republika (ČSSR) sa pripojila k programu Interkozmos.

2007 - Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) po viac ako 15 rokoch rozhodol v reštitučnom spore grófky Magdalény Sztárayovej so Slovenskou národnou galériou (SNG) v prospech SR. Bol to najväčší spor v dejinách slovenskej justície tohto druhu, v ktorom išlo o niekoľko 100 miliónov korún. Grófka sa domáhala vydania veľkého počtu výtvarných diel Ladislava Medňanského, ktoré sa po druhej svetovej vojne nachádzali v kaštieli Strážky v okrese Kežmarok. Žiadala tiež vydanie samotného kaštieľa a priľahlých pozemkov.

2009 - Vtedajší pápež Benedikt XVI. prijal zrieknutie sa úradu trnavského arcibiskupa Jána Sokola. Dôvodom bolo dosiahnutie veku 75 rokov arcibiskupa Sokola. Za nového trnavského arcibiskupa bol vymenovaný Róbert Bezák, ktorý dovtedy pôsobil ako správca farnosti Radvaň v Banskobystrickej diecéze. Bezák bol arcibiskupom do júla 2012. Nahradil ho Ján Orosch.

2017 - Veľvyslankyňa SR Oľga Algayerová sa stala novou výkonnou tajomníčkou Európskej hospodárskej komisie Organizácie Spojených národov (OSN) v Ženeve. Do funkcie ju vymenoval generálny tajomník OSN António Guterres.

- Centrom Bratislavy pochodovali tisíce ľudí proti korupcii. Pochod zorganizovali dvaja vtedy 18-roční stredoškoláci Karolína Farská a Dávid Straka. V memorande, ktoré odovzdali na Úrade vlády SR, žiadali dôkladné vyšetrenie káuz "Bašternák" a "Gorila", odvolanie vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara. Taktiež požadovali odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a pokračovanie vo vyšetrovaniach a súdnych konaniach ohľadom všetkých Vladimírom Mečiarom amnestovaných skutkov.


Téma TASR