SLOVENSKO: Historický kalendár na 17. septembra

TASR, 17. septembra 2018 6:15

Pondelok - 17. septembra 2017. Je to tridsiaty siedmy pracovný týždeň a 260. deň v roku 2017. Do konca roka zostáva 105 dní.

Foto:TASR


Bratislava 17. septembra (TASR) -

SLOVENSKO - OSOBNOSTI

1852 - Narodil sa v Záskalí (dnes mestská časť Dolného Kubína) právnik, redaktor, prekladateľ, etnograf a divadelník ANDREJ HALAŠA. Pre Muzeálnu slovenskú spoločnosť v Martine zozbieral veľké množstvo ľudových piesní. Zomrel 4.4.1913.
1883 - Narodil sa v Dlhom Poli právnik, politik (Československá strana ľudová) a signatár Martinskej deklarácie MARTIN MIČURA. V roku 1945 bol zavlečený do Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR), kde aj zahynul. Presný dátum úmrtia nie je známy.
1947 - Narodil sa v Zelenči herec a režisér JOZEF BEDNÁRIK, ktorý odštartoval éru muzikálu na Slovensku aj v Česku. V roku 1990 sa stal režisérom bratislavského divadla Nová scéna, kde režíroval muzikály: Evanjelium o Márii, Pokrvní bratia, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Klietka bláznov a Donaha. V Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre uviedol aj prvý pôvodný slovenský muzikál Adam Šangala. Zomrel 22.8.2013.
1960 - Narodila sa v Košiciach herečka EVA PAVLÍKOVÁ, členka Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre.
1971 - Narodila sa v Brezne svetoznáma modelka a príležitostná herečka ADRIANA SKLENAŘÍKOVÁ.
1985 - Narodil sa v Žiline futbalista, reprezentant TOMÁŠ HUBOČAN, hráč francúzskeho klubu Olympique Marseille. V súčasnosti je na ročnom hosťovaní v tureckom klube Tranbzonspor.


SLOVENSKO - UDALOSTI

1944 - Na kongrese v Banskej Bystrici sa Komunistická strana Slovenska (KSS) zlúčila so Sociálno-demokratickou stranou.
2006 - Predsedovi maďarského extrémistického Mládežníckeho hnutia 64 žúp Lászlóovi Toroczkaiovi na päť rokov zakázali vstup na územie Slovenskej republiky (SR). Deň predtým ho polícia zadržala v Bratislave, keď sa snažil prezentovať novinárom výhrady svojho hnutia voči údajným národnostným incidentom na Slovensku.
2008 - Na Slovensku po prvý raz čiastočne transplantovali očnú rohovku formou jednodňovej chirurgie. Pacientkou bola vtedy 53-ročná žena zo Svätého Jura s diagnózou obojstranná Fuchsova dystrofia rohovky. Operáciu v Centre mikrochirurgie oka v Bratislave viedol Pavel Studený z pražskej fakultnej nemocnice za asistencie primára centra Františka Veselého.
2015 - Do areálu Slovenskej technickej univerzity (STU) v Gabčíkove prišlo 24 dočasných rakúskych azylantov, išlo predovšetkým o mužov zo Sýrie.
2016 - Lukostrelec Peter Kinik získal v kategórii W1 na paralympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro bronzovú medailu.
- Boccista Samuel Andrejčík získal v kategórii BC4 na paralympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro striebornú medailu.

Téma TASR