SLOVENSKO: Historický kalendár na 16. septembra

TASR, 16. septembra 2017 6:48

Sobota - 16. septembra 2017. Je to tridsiaty siedmy pracovný týždeň a 259. deň v roku 2017.


Foto:TASR

Bratislava 16. septembra (TASR) -

SLOVENSKO - OSOBNOSTI

1855 - Narodil sa v Hanigovciach právnik a rusínsky politik ANTON BESKID, ktorý v uhorskom parlamente zastupoval záujmy Rusínov a po roku 1918 bol vymenovaný za ministra pre rusínske záležitosti. Zaslúžil sa o pripojenie Podkarpatskej Rusi k Československu. Zomrel 16.6.1933.

1964 - Narodil sa v Poprade spisovateľ PAVOL RANKOV, ktorý knižne debutoval zbierkou poviedok S odstupom času, inšpirovanou tvorivou metódou magického realizmu. Ďalšie jeho diela sú napríklad: poviedkové knihy My a oni/Oni a my, V tesnej blízkosti či román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy).

1980 - Narodil sa v Košiciach bývalý slovenský futbalový reprezentant RADOSLAV ZABAVNÍK.

1982 - Narodil sa v Kraľovanoch bývalý slovenský futbalový reprezentant MARIÁN HAD.


SLOVENSKO - UDALOSTI


1682 - Imrich Tököli, vodca kurucov, bol pod Fiľakovským hradom korunovaný za kráľa Horného Uhorska. Budínsky paša Uzun Ibrahim mu za prítomnosti šľachticov odovzdal vladárske insígnie.

1848 - Vo Viedni (dnes Rakúsko) v hostinci U Šperla sa konalo ustanovujúce zhromaždenie prvej Slovenskej národnej rady (SNR) na čele s Ľudovítom Štúrom, Jozefom Miloslavom Hurbanom a Michalom Miloslavom Hodžom ako politickými predstaviteľmi. SNR sa stala prvým národnopolitickým orgánom Slovákov a riadiacim vojenským centrom ozbrojeného povstania v revolučných rokoch 1848-1849.

1862 - V Revúcej sa začalo vyučovanie na prvom slovenskom evanjelickom patronátnom gymnáziu.

1944 - V Banskej Bystrici zriadili Hlavný štáb partizánskych oddielov (HŠPO).

1977 - Predsedovia vlád Československej socialistickej republiky (ČSSR) a Maďarskej ľudovej republiky (MĽR) podpísali v Budapešti medzištátnu zmluvu o výstavbe a prevádzke Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN). Neskôr ju ratifikovali oba národné parlamenty a podpísali za ČSSR Gustáv Husák a MĽR János Kádár.

1998 - Peter Šťastný sa ako druhý Slovák v histórii po Stanovi Mikitovi stal členom hokejovej siene slávy v kanadskom Toronte.

1999 - Premiéri Slovenskej republiky (SR) a Maďarska Mikuláš Dzurinda a Viktor Orbán podpísali na palube lode Rákoczi na Dunaji dohodu o spoločnej obnove štúrovského mosta Márie Valérie medzi Štúrovom a maďarským Ostrihomom.

2006 - Polícia zadržala pred ministerstvom vnútra v Bratislave predsedu maďarského Mládežníckeho hnutia 64 žúp Lászlóa Toroczkaia, keď sa snažil prezentovať novinárom výhrady svojho hnutia voči "národnostným incidentom" na Slovensku.

2008 - Stolní tenisti Richard Csejtey a Miroslav Jambor získali striebro v súťaži družstiev stojacich na pekinskej paralympiáde v čínskom Pekingu.

- V Bratislave sa začalo (trvalo do 18.9) stretnutie ombudsmanov Vyšehradskej štvorky (V4).

2013 - Národná lotériová spoločnosť Tipos oficiálne odštartovala Národnú bločkovú lotériu.

2016 - Lídri 27 členských krajín Európskej únie (EÚ) sa stretli na neformálnom summite v Bratislave. Hlavné mesto Slovenska hostilo po prvýkrát lídrov zo všetkých členských krajín EÚ okrem Spojeného kráľovstva.

Téma TASR