SLOVENSKO: Historický kalendár na 12. septembra

TASR, 12. septembra 2018 6:15

Streda - 12. septembra 2017. Je to tridsiaty siedmy pracovný týždeň a 255. deň v roku 2017. Do konca roka zostáva 110 dní.

Foto:TASR


Bratislava 12. septembra (TASR) -

SLOVENSKO - OSOBNOSTI

1875 - Narodil sa v Martine živnostník a politik BOHUŠ KIANIČKA. Zomrel 29.5.1938.
1919 - Narodil sa v Bratislave-Devínskej Novej Vsi lekár-onkológ a odborný publicista ALOJZ WINKLER, expert onkologického oddelenia Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organization - WHO) vo švajčiarskej Ženeve. Zomrel 22.1.1981.
1931 - Narodil sa v Bernolákove vodohospodár, projektant, hospodársky pracovník a verejný činiteľ JÚLIUS BINDER, ktorý sa výrazne podieľal na výstavbe a dokončení Vodného diela Gabčíkovo (VDG).
1935 - Narodil sa v Bernolákove legendárny futbalista JÁN POPLUHÁR, ktorý ako československý reprezentant získal striebro na majstrovstvách sveta (MS) v roku 1958 a 1962. Zomrel 6.3.2011.
1940 - Narodil sa v Martine literárny kritik, publicista a bývalý politik (Verejnosť proti násiliu - VPN) MILAN ŠÚTOVEC.
1956 - Narodila sa v Turanoch nad Ondavou populárna speváčka MARIKA GOMBITOVÁ, ktorá svoju úspešnú kariéru začala v roku 1976 ako speváčka legendárnej skupiny Modus. Neskôr - aj po automobilovej nehode (1980), po ktorej zostala ochrnutá, vydala niekoľko sólových albumov ako napríklad Dievča do dažďa, Môj malý príbeh, Slnečný kalendár, Mince na dne fontán alebo Ateliér duše. Po boku Mira Žbirku si zahrala aj v obľúbenom filmovom muzikáli Neberte nám princeznú, v ktorom stvárnila hlavnú postavu Katku.
1960 - Narodil sa v Smoleniciach bývalý futbalový brankár, reprezentant a tréner LADISLAV MOLNÁR, ktorý dosiahol viaceré úspechy v drese Slovana Bratislava a 1. FC Košice (dnes FC VSS Košice).


SLOVENSKO - UDALOSTI

1948 - Slovenská národná rada v Londýne (Spojené kráľovstvo) sa premenovala na Slovenskú národnú radu v zahraničí. Za jej predsedu bol zvolený Karol Sidor.
2006 - Minister vnútra Slovenskej republiky (SR) Robert Kaliňák (Smer-SD) a premiér SR Robert Fico (Smer-SD) informovali, že extrémistický útok na študentku Hedvigu Malinovú (dnes Hedviga Malinová-Žáková) v Nitre sa podľa polície nikdy nestal. Na tlačovej besede poskytli médiám informácie o vyšetrovaní.
2008 - Stolná tenistka Alena Kánová a cyklista Rastislav Tureček získali strieborné medaily na pekinskej paralympiáde v Číne.
- V Piešťanoch sa začalo dvojdňové stretnutie hláv štátov Vyšehradskej štvorky (V4). Na summite sa stretli vtedajší prezidenti Ivan Gašparovič (Slovenská republika - SR), Václav Klaus (Česká republika - ČR), László Sólyom (Maďarsko) a Lech Kaczynski (Poľsko).
2010 - Premiérovou majsterkou sveta vo vodnom slalome v novej disciplíne - ženskom neolympijskom singli, sa stala v slovinskom Tacene Jana Dukátová.
- Vo finále singlistov pripadlo Michalovi Martikánovi na MS vo vodnom slalome v Tacene striebro.
2016 - Reprezentanti v boccii Samuel Andrejčík, Michaela Balcová a Róbert Ďurkovič získali na brazílskych paralympijských hrách v Riu de Janeiro zlaté medaily. Vo finále kategórie BC4 vyhrali nad domácou Brazíliou 4:2.

Téma TASR