Sláva a Slávka sú hravé

TASR, 18. decembra 2014 7:43

Nositeľky týchto na slovenskom území ojedinelých mien oslovujeme prevažne Slávka.

Foto: TASR

Bratislava 18. decembra (TASR) - Ženské mená Sláva, Slávka majú slovanský pôvod a význam mien je "slávená". Nositeľky týchto na slovenskom území ojedinelých mien oslovujeme prevažne Slávka. Meniny majú spolu 18. decembra.

O Sláve i Slávke možno povedať, že ich povaha je nestála. Sú to strhujúce, sentimentálne, hravé a často zasnené ženy. Dá sa o nich konštatovať, že študujú nepravidelne, zaujímajú sa zvlášť o dejiny a cudzie jazyky. Milujú rodinné prostredie. V ňom sa odmalička hrajú na princezné. Keď podrastú, ťažko sa prispôsobujú povinnostiam bežného života.

Bývajú náchylné na vírusové ochorenia. Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú oranžová a hnedozelená. Ochranné rastliny čakanka, fenikel, ochranné kamene jaspis a nefrit.

Česká herečka SLÁVKA BUDÍNOVÁ (1924-2002) aj slovenská herečka SLÁVKA HALČÁKOVÁ patria medzi ženy s menom, ktoré v slovenskom kalendári pripadá na 18. decembra.

SLÁVKA sa stala prvým potvrdeným organizovane chovaným lastúrnikom v Európe. Pestovanie SLÁVOK na drevených koloch sa vo Francúzsku spomína už v roku 1235. Ďalšie techniky chovu sa zdokonalili koncom 19. storočia, SLÁVKA predstavovala pomerne lacný zdroj bielkovín. V západnej Európe sa stala populárnym jedlom. Chová sa SLÁVKA JEDLÁ (lat. Mytilus edulis) a SLÁVKA stredomorská (Mytilus galloprovincialis).Zdroje: www.csfd.cz, www.osobnosti.cz, www.slavkahalcakova.sk, http://ec.europa.eu/fisheries/marine_species/farmed_fish_and_shellfis h/mussels/index_sk.htm, www.marinespecies.org, www.fao.org

Téma TASR