Šansoniér a herec Maurice Chevalier sa narodil pred 130 rokmi

TASR, 12. septembra 2018 5:49

Od narodenia šansoniéra a herca Maurica Chevaliera uplynie 12. septembra 130 rokov.

Paríž/Bratislava 12. septembra - Francúzsky prízvuk, melodický hlas a galský šarm spôsobili, že Maurice Chevalier bol prototypom galantného francúzskeho majstra nielen doma v kabaretnom umení, ale aj v americkom filmovom priemysle. Od narodenia šansoniéra a herca Maurica Chevaliera uplynie v stredu 12. septembra 130 rokov.

Maurice Chevalier sa narodil 12. septembra 1888 v Paríži vo Francúzsku ako deviate dieťa v rodine. Núdza ho prinútila už od detstva zarábať si na živobytie. So svojím starším bratom začínali ako cirkusoví akrobati. Prvé peniaze za spev a tanec si zarobil Chevalier už ako dvanásťročný. O päť rokov nato si našiel prácu v nočnom klube, kde nielen spieval a tancoval, ale aj vystupoval v skečoch. Na hlave mal narazený slamený štýlový klobúk, na krku sa mu vynímal motýlik a v ruke držal paličku. To všetko bolo súčasťou jeho umeleckého imidžu. Po parížskych kaviarňach a kabaretných scénach vystupoval od roku 1909 v preslávenom Kolies Bergere (nazývanom pavilón pre radovánky) ako revuálny partner legendárnej muzikálovej hviezdy Mistinguette (1875-1956), ktorá bola jeho láskou aj v súkromnom živote.

V roku 1914 vstúpil Maurice Chevalier do armády, zranili ho a dostal sa do zajateckého tábora, kde sa od spoluväzňa naučil po anglicky. Po prvej svetovej vojne sa vrátil na varietné javiská, netrvalo dlho a dostal sa aj pred kameru. V USA začal pôsobiť v roku 1929, tam vycítili potenciál, ktorý mal vysoký štíhly elegán s podmanivým hlasom. Dva razy ho nominovali na Oscara – za úlohu vo filmoch The Love Parade (Prehliadka lásky, 1929) a The Big Pond (1930). Piesne, ktoré v týchto aj ďalších snímkach spieval obleteli rádiá sa stali medzinárodnými hitmi - Mimi, Louise, Valentine.

Hlavnú úlohu Danilla zveril hercovi v muzikáli The Merry Widow (Veselá vdova, 1934) režisér Ernst Lubitsch. Jeanette MacDonaldová hrala bohatú vdovu Hannu, ktorá sa zoznámila s Danillom, ktorý je veselým, neodolateľným mužom. Muzikál je pretkaný ústrednými operetnými melódiami skladateľa Franza Lehára. Bystré korenisté dialógy, nečakané drobné zvraty a komika sú jednoducho súčasťou deja. Slovenskí diváci si muzikál mohli pripomenúť aj nedávno na doskách Divadla Nová scéna.

Do Paríža sa Chevalier vrátil v roku 1935. Po druhej svetovej vojne vystupoval vo vlastnej one-man šou. Herec mal úspech aj u nežného pohlavia. Médiá ho spájali aj s menom slávnej herečky Marlene Dietrichovej. Nevídanú popularitu mu priniesla aj úloha vo francúzskej snímke Le silence est d'or (Mlčať je zlato) z roku 1947. Maurice Chevalier tam stvárnil rolu pre seba ako stvorenú – priekopníka réžie a produkcie nemých filmov a zároveň seladóna, vedomého si svojej osudovej príťažlivosti.

Filmovú kariéru herca v americkom Hollywoode znásobila aj snímka Love in the Afternoon (Odpoludňajšia láska, 1957). Mladučká Audrey Hepburnová v humorne ladenej snímke režiséra Billyho Wildera stvárnila Ariane, dcéru parížskeho súkromného detektíva Clauda Chavasseho (Maurice Chevalier). Nasledovali filmy Gigi (1958), Count Your Blessings (1959), Can-Can (Kankán, 1960), Pepe (1960), A Breath of Scandal (1960), Fanny (1961), Jessica (1962), In Search of the Castaways (Po stopách stroskotancov, 1962), A New Kind of Love (Nový druh lásky, 1963). V ďalších rokoch vystupoval herec v televízii v zábavných programoch.

Cenu Cecila B. DeMilla za mimoriadny prínos v oblasti zábavy získal Maurice Chevalier v roku 1959. Hollywoodsky chodník slávy zdobí umelcova hviezda od roku 1934.

Ešte vo veku sedemdesiat rokov vystupoval so svojou show na divadelných scénach. Vydal autobiografie: The Man in the Straw Hat (Muž v slamenom klobúku, 1949), With Love (S láskou, 1960) a I Remember It Well, Maurice Chevalier (Pamätám si to dobre, Maurice Chevalier, 1970),

Maurice Chevalier zomrel 1. januára 1972 v Paríži vo veku 83 rokov.Téma TASR