Rudolf má pevnú vôľu

TASR, 17. apríla 2018 5:51

Nositeľov tohto v súčasnosti menej rozšíreného a skôr dedičného mena, oslovujeme prevažne Rudko, Rudo, Rudino.

Foto: TASRBratislava 17. apríla (TASR) - Mužské meno Rudolf má germánsky pôvod a v preklade znamená "slávny vlk". Nositeľov tohto v súčasnosti menej rozšíreného a skôr dedičného mena, oslovujeme prevažne Rudko, Rudo, Rudino. Meniny oslavujú 17. apríla.

Rudolfovia sú málo ovplyvniteľní a úplnej oddanosti nie sú schopní. Ak sú o niečom presvedčení, idú za tým s pevnou istotou, až kým nedosiahnu svoj cieľ. Majú pevnú vôľu. Podobajú sa symbolicky tŕnistému kríku, borievke, ktorý je ich rastlinným totemom.

Pre nich je veľmi dôležité správne si zvoliť smer štúdií. Uplatniť sa môžu napríklad ako spisovatelia alebo pedagógovia. Ich mravnosť väčšinou nepozná ústupky a zázemie v rodine pre nich znamená veľmi veľa. Zdravie Rudolfov je priemerné.

Obľúbené farby týchto mužov sú čierna a modrá, ochranná rastlina divozel, kamene obsidián a jaspis.

Podľa Historického kalendára sa 17. apríla sa v roku 1946 narodil v Žiline maliar, grafik a fotograf RUDOLF SIKORA, popredný predstaviteľ konceptuálneho výtvarného umenia na Slovensku. Na Rudolfa v roku 2006 zomrel bývalý český veľvyslanec v Rusku a neskôr na Slovensku RUDOLF SLÁNSKY, ktorý patril medzi najvýraznejších českých diplomatov v 90. rokoch 20. storočia.

Historický kalendár rovnako pripomenul, že deň pred RUDOLFOM sa v roku 1938 narodil v Devínskej Novej Vsi prozaik, básnik, dramatik a scenárista RUDOLF SLOBODA. Ten výrazne ovplyvnil modernú slovenskú literatúru a stal sa symbolom moderného intelektuálneho románu. Zomrel 6. októbra 1995.

Rakúsky arcivojvoda, korunný princ a následník trónu, jediný syn cisára Františka Jozefa I. a Alžbety Bavorskej RUDOLF HABSBURSKÝ (1858-1889), ďalej bývalý primátor Košíc, veľvyslanec ČSFR v Kanade, bývalý prezident Slovenskej republiky, literárny tvorca, autor rozhlasových hier, scenárov k dokumentárnym filmom v ostatných rokoch aj fotograf RUDOLF SCHUSTER, zosnulý banskobystrický diecézny biskup Mons. RUDOLF BALÁŽ (1940-2011), ďalej zosnulý básnik, prozaik, dramatik, príslušník katolíckej moderny RUDOLF DILONG (1905-1986), prozaik, básnik, redaktor, účastník Slovenského národného povstania RUDOLF JAŠÍK (1919-1960), básnik, kolážista, novinár, šéfredaktor niekoľkých literárnych časopisov, predstaviteľ slovenského surrealizmu RUDOLF FABRY (1915-1982), literárny vedec, vysokoškolský pedagóg, bývalý veľvyslanec SR v Maďarsku a politik RUDOLF CHMEL, český herec RUDOLF HRUŠÍNSKY, vlastným menom RUDOLF BÖHM (1920-1994), český herec a spevák RUDOLF CORTÉS, vlastným menom RUDOLF KRAISINGER (1921-1986), spisovateľ RUDOLF DOBIÁŠ.

RUDOLF VRBA (vlastným menom Walter Rosenberg, 1924-2006), bývalý slovenský farmakológ židovského pôvodu, známy najmä tým, že v roku 1944 spolu s Alfrédom Wetzlerom utiekol z koncentračného tábora Auschwitz a poskytol spojencom informácie o masových vraždách, ktoré sa tam vykonávali počas holokaustu. RUDOLF VRBA s Alfrédom Wetzlerom v apríli 1944 poskytli židovským predstaviteľom v Žiline informácie, ktoré sa stali známe ako Vrbova a Wetzlerova správa. Ústav pamäti národa (ÚPN) v Bratislave preložil do slovenčiny a na svojej webovej stránke zverejnil VRBOVU a Wetzlerovu správu tak, ako ju pôvodne spomínaní muži z Trnavy a Topoľčian nadiktovali koncom apríla 1944 v Žiline. Správa je prístupná aj na webe: www.holocaustresearchproject.org

Uvedení aj všetci ostatní RUDOLFOVIA majú sviatok 17. apríla.


Téma TASR