Rakúsko pred 80 rokmi pripojili k Tretej ríši, fašistickému Nemecku

TASR, 12. marca 2018 9:01

Rakúsko si 12. marca tohto roku pripomenie 80. výročie pripojenia k fašistickému Nemecku.

Viedeň 12. marca (TASR) -Anšlus (nemecky: der Anschluß, pripojenie) Rakúska k Tretej ríši sa stal 12. marca 1938. Ako Východná marka (Ostmark) sa Rakúsko stalo súčasťou fašistického Nemecka.

Anšlus bola politika "nenásilného" pripojenia Nemcami obývaných území k Nemecku. Túto politiku po prvej svetovej vojne sledoval nemecký imperializmus a po nástupe k moci nacisti. Politika anšlusu bola namierená najmä proti Rakúsku a pohraničným oblastiam vo vtedajšom Československu.

Rozloha Tretej ríše v roku 1939 Foto: Wikipedia


V nedeľu 13. marca 1938 sa malo v alpskej krajine konať ľudové hlasovanie s otázkou: "Ste za slobodné a nemecké, nezávislé a sociálne, kresťanské a jednotné Rakúsko?" Referendum 9. marca vyhlásil kancelár Kurt Schuschnigg. Bola to odpoveď na neustály až neznesiteľný tlak vodcu Nemeckej ríše Adolfa Hitlera na malý susedný štát.

Nemecký vodca 10. marca zasiahol. Pod hrozbou vojenského zásahu vymenoval 11. marca večer vodcu rakúskych nacistov Arthura Seyssa-Inquarta za kancelára a na druhý deň, už nemecké vojská prekročili hranice. Potom prišiel samotný Adolf Hitler, ktorý sa najskôr zastavil v Linzi, kde strávil časť detstva. Krátko po polnoci podpísal zákon o "znovuzjednotení" Rakúska s Nemeckou ríšou. Neskôr prišiel Hitler do Viedne. Potom, 15. marca, z balkóna zámku Hofburg, niekdajšieho sídla Habsburgovcov, ohlásil "návrat svojej domoviny do Nemeckej ríše".

Za sedem rokov okupácie nemecké monopoly ovládli tisíce rakúskych podnikov a využívali všetky ľudské aj ďalšie zdroje. Na rakúskom území boli vybudované vojenské továrne, hydroelektrárne a rafinérie ropy, ktoré zabezpečovali strategickými surovinami nemeckú armádu.

Po skončení druhej svetovej vojny bolo Rakúsko obnovené v hraniciach spred začiatku vojny, jeho suverenita bola obnovená v roku 1955 stiahnutím vojsk mocností.

Téma TASR