Kreslenú neozvučenú snímku o Mickey Mousovi premietli pred 90 rokmi

TASR, 15. mája 2018 6:47

Prvýkrát sa verejnosti predstavila kreslená postavička Walta Disneyho Mickey Mouse v krátkej 6-minútovej epizóde v Hollywoode pred 90 rokmi.

Mickey Mouse Foto: TASR


Hollywood/Bratislava 15. mája (TASR) - Kreslený neozvučený film Crazy Plane premietli divákom 15. mája 1928.

Film bol vyrobený v najvyššom utajení, pretože americký výtvarník a výrobca kreslených filmov Walt Disney mal vtedy ešte zmluvu so spoločnosťou Universal, pre ktorú pripravoval seriál Oswald the Lucky Rabbit (Osvald, šťastný zajac). Kresliar Ib Iwerks nakreslil za zatvorenými dvermi 700 obrázkov pre film denne. Okrem Mickey Mousea mala vo filme premiéru aj postavička Minnie Mouse (myška) a Clarabelle Cow (kravička).

Walt Disney, budúci americký filmový animátor, prišiel do Hollywoodu v roku 1926. Spoločne s bratom Royom tu vytvorili seriál kreslených filmov kombinovaných so živou herečkou. V roku 1928 nakreslil počas štvordňovej cesty vlakom postavičku myšky. Nazval ju Mortimer Mouse, ale toto meno sa nepáčilo jeho manželke, tak ho zmenil na Mickey. Inšpirovali ho údajne myši z garáže v Kansas City, kde sídlilo prvé štúdio spoločnosti.

Myšiakov úspech sa však dostavil až s filmom Steamboat Willie v kine v americkom New Yorku. Medzi obecenstvom sedel jeho autor a pozoroval, na ktorých častiach filmu sa detskí diváci najviac smejú, aby to mohol využiť v ďalších filmoch. V tomto filme mal Mickey Mouse ešte čierne ruky. O rok neskôr sa pristúpilo k zmene. Mickey začal používať veľké biele rukavice. Tento krok si vyžiadala technika. Film bol čierno-biely a niektoré gestá rukami nebolo na tmavom pozadí vidieť.

Mickey Mouse prehovoril na striebornom plátne v roku 1929. Prvé slová, ktoré povedal, boli Hot dogs, hot dogs vo filme The Karnival Kid a jeho hlas patril autorovi kreslenej postavičky Waltovi Disneymu.

V rokoch 1928 až 1995 vzniklo s Mickey Mouseom 120 filmov. V tomto období však bola aj 30-ročná pauza (1953–1983).

Pri svojich 50. narodeninách v roku 1978, sa hviezda populárnej čiernej myšky dostala aj na hollywoodsky chodník slávy.

Mickey Mouse prenikol aj do hudobného sveta. Za svoj album "Mickey Mouse Disko" v roku 1979 získal dve platinové platne.

Svetoznáma kreslená postavička Walta Disneyho, obľúbenec detí Mickey Mouse sa spolu s Minnie, Goofym a synovcami strýka Držgroša pokúšal o kariéru rapového speváka. Spoločnosť Walt Disney Records sa v roku 1994 rozhodla distribuovať na americký trh album s paródiami slávnych rapových hitov pod názvom "Mickey Unrapped". Na obale sa najznámejšia myška na svete prezentovala v nasadenej šiltovke, priveľkých raperských rifliach a v čižmách s hrubou podrážkou.

V roku 2010 sa stal Mickey Mouse jedným zo štyroch modelov pre britského umelca Baldricka Bucklea, ktorý v roku 2010 vyrobil zo syra umelecké dielo s rekordnou hmotnosťou 1059 kg. Postavička Mickey Mousea sa skvela aj na 240 centimetrov vysokom vianočnom stromčeku zo 40 kilogramov zlata, ktorý predstavila verejnosti istá japonská firma v roku 2012.

Kráľ animácie Walt Disney kreslil tiež ilustrácie do kníh a časopisov, založil prvý zábavný park nazvaný Disneyland. Portrét jeho legendárneho rozprávkového Mickey Mousea sa objavil aj v tvorbe mnohých výtvarných umelcov ako napríklad majstra pop artu Andyho Warhola. V slovenskom výtvarnom umení sa postavička Mickey Mousea objavila na obrazoch maliara Ivana Csudaia.

Téma TASR