Prievidza: ZŠ na Mariánskej ulici meno po M.R. Štefánikovi neponesie

TASR, 11. decembra 2017 12:31

Mestskí poslanci na svojom rokovaní v pondelok totiž neschválili návrh prievidzského klubu Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika.

Prievidza 11. decembra (TASR)- Základná škola (ZŠ) na Mariánskej ulici v Prievidzi meno po generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi neponesie. Mestskí poslanci na svojom rokovaní v pondelok totiž neschválili návrh prievidzského klubu Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika.

"Dôvodov na udelenie čestného názvu je veľmi veľa, predovšetkým je jeden z dôvodov ozrejmiť život a dielo Milana Rastislava Štefánika, dostať do povedomia medzi mládež, medzi širokú verejnosť to, čo on v čase ťažkých podmienok dokázal, oslobodil národ slovenský spod jarma Rakúsko-Uhorska, že sa angažoval pri vytváraní jednotnej Európy," zdôvodnil návrh Jozef Šimko zo Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika v Prievidzi.

ZŠ na Mariánskej ulici si spoločnosť vybrala preto, že pokračuje v tradícii činnosti pre mládež a zasadzuje sa aj o zachovanie minulých tradícií.

Prepožičanie čestného názvu po Štefánikovi pôvodne odobrila rada školy, ktorá však svoje rozhodnutie neskôr zmenila, odmietavé stanovisko okrem mestských poslancov dala i mestská rada. "Rozhodnutie nepodporiť návrh na prepožičanie čestného názvu pre Základnú školu na Mariánskej ulici nesúvisí vôbec s úctou vo vzťahu ku generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ale na druhej strane byť zodpovední za rozhodnutia, ktoré robíme. Prihliadnuc na to, že ide o základnú školu, ktorá má naozaj to svoje historické genius loci vybudované, že budova, v ktorej táto škola sídli, je treťou dominantou Prievidze a od nepamäti ju ľudia volali aj škola na Mariánsky vŕšok," ozrejmil mestský poslanec Michal Dobiaš. Podľa jeho názoru by mesto nemalo hazardovať a názov meniť. "Ani ja, ani moji kolegovia nespochybňujeme jeho prínos, ale podľa mňa nápad bol vecne nedobrý," skonštatoval.

"Je to už len na svedomí každého jedného z nás, nielen poslancov, či sa nám dokáže presadiť do povedomia meno Milana Rastislava Štefánika," okomentoval rozhodnutie poslancov Šimko.

Spoločnosť má záujem vytvoriť múzeum slovenského dejateľa s názvom Národný dom Milana Rastislava Štefánika v Prievidzi. Vystavovať tam chce artefakty, ktoré má vo svojom vlastníctve.

Téma TASR